Everquest 2 vs World of Warcraft

Walka o pas mistrzowski federacji *M*M*O*R*P*G*


Walka o pas mistrzowski federacji *M*M*O*R*P*G*

Na rynek gier MMORPG wkroczyło ostatnio dwóch tytanów. Zarówno Everquest 2, jak i World of Warcraft już przed premierą skazywano na sukces. Sukces, któremu zagrozić mógł jedynie... drugi z tytanów. Są to bowiem ściśli konkurenci, już na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobni. Obaj przenoszą gracza do krainy fantasy, gdzie ze świstem mieczy i błyskiem czarów siły dobra toczą odwieczną walkę z armią chaosu.

Równie zaciekłą walkę toczą ze sobą zwolennicy obu tytułów, choć na szczęście nikt za miecz tu jeszcze nie chwyta. Znamienne, że zwolennicy danej gry są w niej zwykle bez pamięci zakochani. A że miłość jest ślepa, to wymiana argumentów jest trudna. Mamy w redakcji zarówno zwolenników WoW-a, jak i Everquestowców. Powołaliśmy zatem niezawisłą komisję, która pod przewodnictwem Arbiego podjęła się obiektywnego osądzenia morderczej rywalizacji tytanów.

Komiks czy realizm

Zacznijmy od tego co pierwsze rzuca się w oczy, czyli grafiki. Everquest 2 zachwyca ilością detali i pieczołowitością ich wykonania. Dotyczy to zarówno imponujących krajobrazów, jak i najmniejszych elementów ekwipunku. Pełne szczegółowości miasta przypominają nieco średniowieczne osady, nadając grze poważniejszy klimat, niż ma to miejsce w World of Warcraft. Z kolei rysunkowa grafika WoW wyróżnia się różnorodnością kolorów. Miejsca, które odwiedzasz, są bardzo zróżnicowane: począwszy od ciemnych, mrocznych lasów po, tonące w słońcu, gorące pustynie. Ten świat daleki jest od realizmu, ma jednak swój unikalny klimat. Wielu się w nim zakochało, choć gdy przyjrzeć się teksturom czy szczegółowości modeli, daleko im do tych z EQ2.

Ten troll gada!

Muzyka i dźwięki w obu grach stoją na najwyższym poziomie. Świetnie uzupełniają klimat i nie sposób im cokolwiek zarzucić. Jest jednak jeden element, w którym Everquest 2 brzmi lepiej od WoW. Różnica wychodzi na jaw, gdy zagadniesz bohatera niezależnego. W EQ2 wszystkie wypowiedzi wzbogacają bowiem kwestie mówione. To pierwsza gra MMORPG, w której zastosowano takie milutkie rozwiązanie.

Miecz w dłoń

Kluczowym elementem, który odróżnia Everquest 2 od World of Warcraft, jest charakter rozgrywki. EQ2 koncentruje się bowiem na zmaganiach graczy z otoczeniem (tzw. PvE, czyli player vs enviroment), a w WoW więcej uwagi poświęcono zmaganiom pomiędzy graczami (PvP - Player vs Player).

W Everquest nie zmierzysz się z innymi graczami, a jedynym twoim przeciwnikiem są kręcące się po okolicy stwory. Potyczki z nimi są jednak trudne i często by wygrać trzeba łączyć się w grupy i stosować odpowiednią taktykę. To zachęca do zawiązywania sojuszy i tworzenia gildii.

Z kolei w World of Warcraft walka jest dynamiczna, nierzadko pełna brawurowych akcji. Ponadto zarówno specyfika map, jak i reguły gry, skłaniają do częstych starć pomiędzy graczami. Zacięte boje toczą pomiędzy sobą gracze reprezentujący mroczną Hordę i ci, którzy opowiedzieli się po stronie Sojuszu dobra. Są to zarówno pojedynki pojedynczych postaci, jak i całe bitwy z udziałem kilkudziesięciu osób.

Podaj młotek, goblin

Z charakterem rozgrywki związane jest również rzemieślnictwo. W Everquest gracze mają ogromne możliwości wytwarzania przedmiotów, od ekwipunku aż po meble. Droga do mistrzostwa jest przy tym długa, ale z doskonalenia fachu uczynić można cel sam w sobie. Z kolei w WoW umiejętności produkcyjne służą raczej jako dodatek. Jest ich tylko kilka, zawężonych dodatkowo limitami zdolności. Samo wytwarzanie przedmiotów jest proste.

Każdy z tytułów ma wiele elementów, które stanowią swoiste znaki charakterystyczne. W EQ2 kolekcjonujesz niewinne przedmioty, takie jak motylki czy kamienie, w WoW bogacisz się na aukcjach. W EQ tworzysz comba ciosów, w WoW różnicujesz umiejętności. W EQ kupujesz i urządzasz własny dom, w WoW zachwycasz się krajobrazami latając na gryfie czy nietoperzu. W EQ2 po wykonaniu specjalnej misji masz szansę zmienić stronę konfliktu, w WoW wyzywasz na bezkrwawe pojedynki pobratymców z tej samej strony barykady.

<hr size=1 noshade>World of Warcraft

Everquest 2 vs World of Warcraft

Schowaj ten patyk, krasnal

Everquest 2 vs World of Warcraft

Jakaż piękna jatka

Everquest 2 vs World of Warcraft

Gryfem bliżej

<hr size=1 noshade>Everquest 2

Everquest 2 vs World of Warcraft

Kości zostaną rzucone

Everquest 2 vs World of Warcraft

Czary lecą na lewo i prawo

Everquest 2 vs World of Warcraft

Tu gdzieś musi być motylek

<hr size=1 noshade>

3 grosze

Everquest to dobra gra, ale moje serce bije dla World of Warcraft! Ta gra ma niesamowity klimat, a rajdy na terytorium wroga są fantastyczne. For the Horde! Delanov

Przecudowna grafika i rewelacyjne udźwiękowienie to tylko dodatek dla urzekającego świata Everquesta. Poza tym uwielbiam zbierać motylki. Leviathan

Werdykt

Porównując Everquest 2 z WoW, nie da się jednoznacznie powiedzieć, że któryś z tych tytułów jest lepszy. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem którejś z tych gier, to odpowiedz sobie na kluczowe pytanie - jakiej rozgrywki oczekujesz. Everquest 2 jest grą bardziej rozbudowaną, zorientowaną na walkę z przeciwnościami otoczenia, natomiast World of Warcraft to dynamiczne starcia, w których nierzadko rywalem jest inny gracz. Obiektywnie rzecz biorąc, obie gry są wspaniałymi, dopracowanymi tytułami, przy których łatwo się zasiedzieć, zapominając o całym świecie. Tym nierealnym świecie bez elfów, orków i trolli.

Everquest 2

Producent: Sony Online Ent.

Wydawca PL: Cenega

Cena gry: 139,9 zł

Abonament miesięczny: 49,9 zł (karta pre-paid)

Liczba graczy na świecie: 0,3 mln

Wymagania sprzętowe: CPU 1,5 GHz 512 MB RAM

World of Warcraft

Producent: Blizzard

Wydawca PL: CD Projekt

Cena gry: 199,9 zł

Abonament miesięczny: 54,5 zł (karta pre-paid)

Liczba graczy na świecie: 1,5 mln

Wymagania sprzętowe: CPU 1,5 GHz 512 MB RAM