Ewido Anti-Spyware - zmora wszystkich szpiegów

Czwarta odsłona narzędzia Ewido Anti-Spyware ma duże szanse, aby dołączyć do grona najbardziej uznanych programów antyszpiegowskich. Zaawansowane systemy do zarządzania autostartem są na tyle skuteczne, że za pomocą jednego przycisku można pozbyć się nawet komunikatora Microsoft Messenger, a specjalny moduł do usuwania plików sprawi, że nikt już nie dobierze się do zgromadzonych na dysku danych. Zapewniamy, że wykrywanie i skuteczne usuwanie złośliwych aplikacji to nie wszystko, co oferuje ten program...

Ewido Anti-Spyware - zmora wszystkich szpiegów
Ewido Anti-Spyware jest programem bardzo małym i jednocześnie bardzo efektywnym w walce ze wszelkimi nowymi zagrożeniami, na jakie ciągle jesteśmy narażeni w czasie przeglądania zasobów Internetu (spyware, adware, dialery, keylogery czy robaki). Narzędzie posiada dużo dodatkowych opcji, które jeszcze bardziej podnoszą poziom zabezpieczeń, chroniąc komputer nie tylko przed złośliwymi programami, ale także przed nieuprawnionym dostępem innych użytkowników do tej samej maszyny. Największym jednak atutem aplikacji jest tarcza, która chroni komputer w czasie rzeczywistym.

Co to jest spyware?

Przypominamy, że są to programy instalujące się bez wiedzy właściciela komputera, których głównym celem jest zbieranie informacji na temat użytkownika i jego zachowań w Internecie. W najlepszym przypadku na podstawie tych danych internauta później otrzymuje reklamy. Najgroźniejsze z nich potrafią wysłać do osoby trzeciej drogą elektroniczną numer Twojej karty kredytowej, loginy i hasła do witryn bankowych, adresy oraz inne dane, które nie powinny być ujawniane. Obok nich znajdują się aplikacje, które podmieniają bez zgody użytkownika stronę startową w przeglądarce internetowej, instalują paski reklamowe w systemie operacyjnym lub przeglądarkach. Nawet jeśli poufne dane nie zostaną wysłane do osób trzecich, to i tak system przeciążony dodatkowymi aplikacjami będzie działał dużo wolniej niż powinien.

Instalacja programu

Ewido Anti-Spyware - zmora wszystkich szpiegów
Po pobraniu pliku instalacyjnego na dysk twardy należy uruchomić instalator. Jest on bardzo prosty. Tak naprawdę rola użytkownika ogranicza się do wytypowania miejsca, gdzie ma zostać zainstalowany program i do wybrania jednego z trzech dostępnych języków: czeskiego, niemieckiego lub angielskiego. Gotowe! Użytkownik musi tylko nacisnąć przycisk, aby zostały pobrane najnowsze sygnatury.

Interfejs i obsługa aplikacji

Brak polskiej wersji językowej jest z powodzeniem rekompensowany przez bardzo intuicyjny interfejs. Wygląd programu jest czytelny i nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy. Ekran został podzielony na dziewięć zakładek: Status, Update, Scanner, Shield, Infections, Reports, Analysis, Tools i Help.

W polu Status dostępne są ogólne informacje dotyczące stanu pracy Antyszpiega. Program wyświetla komunikaty o starych sygnaturach, dacie ostatnio przeprowadzonego skanowania dysków, itd. Znajdują się tam także informacje statystyczne, dotyczące ilość definicji w bazie, liczba plików, które zostały objęte kwarantanną i które zostały usunięte. Pojawia się tam także informacja o licencji programu.

Ewido Anti-Spyware - zmora wszystkich szpiegów
W oknie Shield użytkownik konfiguruje "barierę", która chroni system bez przerwy. Tarcza ta ostrzega pracującego na komputerze, że coś złego właśnie dzieje się z maszyną. Niestety, owa tzw. Ochrona rezydentna nie jest dostępna w darmowej wersji programu.

Zakładka Update umożliwia skonfigurowanie automatycznych aktualizacji lub ręczne pobranie szczepionek. Ponadto użytkownicy, którzy łączą się przez proxy, znajdą tutaj miejsce do skonfigurowania połączenia.