Ewolucja przestępstw internetowych

Symantec opublikował właśnie półroczny raport, w którym przedstawił między innymi swoją wizję tego, w jaki sposób w ostatnich latach ewoluowała przestępczość internetowa. Na przestrzeni tych kilku lat ataki przeprowadzane punktowo i w celu zdobycia rozgłosu przez ich twórców zostały zastąpione przez 'ciche' ataki, o których poszkodowani często dowiadują się zbyt późno, aby im zapobiec.

Głównym zagrożeniem obecnego Internetu stają się komputery zarażone złośliwym oprogramowaniem, tzw. zombie. Są one wykorzystywane przez przestępców m.in. do takich celów jak wysyłanie spamu czy złośliwego oprogramowania. Działania takie nie tylko narażają użytkowników na straty czasu (konieczność odfiltrowania niechcianej poczty), ale również mogą doprowadzić do straty pieniędzy (programy wykradające dane kont bankowych).

W porównaniu z dotychczas znanymi nam atakami, dzisiejsze włamania i nielegalne działania są przeprowadzane w bardziej zmyślny sposób. Do historii przeszły już spektakularne włamania, które dzięki pozostawionym po nich śladom (np. na stronach głównych wielkich korporacji) miały zapewnić rozgłos oraz popularność swoim autorom. Dzisiaj ataki takie są przeprowadzane na znacznie mniejszą skalę, a ich celem bardzo często jest próba wyłudzenia nie tylko poufnych danych, ale także pieniędzy. Aby osiągnąć ten cel, e-przestępcy stosują coraz bardziej wymyślne metody działania. Dodatkowo wykorzystują oni coraz więcej luk, których nie brakuje w takim oprogramowaniu jak przeglądarki internetowe czy niezabezpieczone systemy operacyjne.

Obecnie głównym celem takich ataków nie są największe korporacje oraz ich strony internetowe. W chwili obecnej na celowniku znajdują się zwykli użytkownicy, którzy ułatwiają zadanie przestępcom nie aktualizując swojego oprogramowania oraz nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu. Co więcej, coraz liczniej występuje w sieci nie tylko nowe złośliwe oprogramowanie, ale również i jego zmodyfikowane wersje.


Zobacz również