Excel - po załataniu stał się omylny

Microsoft poinformował o wykryciu problemu, który pojawia się w aplikacji MS Excel po zainstalowaniu jednego z udostępnionych w minionym tygodniu uaktualnień. Okazało się, że poprawka co prawda usuwa niebezpieczny błąd w zabezpieczeniach - ale jednocześnie sprawia, iż w pewnych specyficznych okolicznościach pojawiają się błędy w obliczeniach.

Problem dotyczy patcha opisanego w biuletynie MS08-014 (szerzej na temat najnowszych uaktualnień Microsoftu pisaliśmy w tekście "MS Office jak rzeszoto - 12 dziur do załatania"). Po jego zainstalowaniu Excel 2003 w przypadku korzystania z pewnych typów makr (służących do pobierania danych z zewnętrznych źródeł) zamiast wstawić poprawną wartość liczbową wstawia 0.

"Jeśli korzystacie z aplikacji pobierających zewnętrzne dane za pośrednictwem funkcji Real Time Data, to przed szerszym wdrożeniem poprawki opisanej w biuletynie MS08-014 powinniście dokładnie ją przetestować" - napisał Microsoft w alercie skierowanym do firm. Specjaliści z koncernu zalecają, by w przypadku wystąpienia jakichś problemów dokonać zmiany ustawień aplikacji - tzn. ustawić funkcję Real Time Data tak, by działała na konkretnych komórkach, a nie na całym arkuszu.

Oczywiście, powyższe rozwiązanie jest jedynie tymczasowe - Microsoft pracuje już nad uaktualnieniem, które ma ostatecznie usunąć problem.