Expressivo 1.4.1

Dzięki Expressivo dowolny dokument tekstowy zostanie odczytany przez realistyczny, przyjemnie brzmiący głos i zapisany jako plik MP3.

Dzięki Expressivo dowolny dokument tekstowy zostanie odczytany przez realistyczny, przyjemnie brzmiący głos i zapisany jako plik MP3.

Expressivo 1.4.1

Expressivo potrafi odczytać niemal dowolny dokument z użyciem realistycznie brzmiącego głosu męskiego lub żeńskiego. Wygenerowaną mowę zapiszesz w pliku MP3.

Prezentujemy polski program do realistycznej syntezy mowy. Oprogramowanie tego typu zawsze wzbudza spore zainteresowanie, bo maszyna "gadająca ludzkim głosem" wciąż nie jest codziennością. Rodzime aplikacje tego typu mają długą historię, chociaż dopiero niedawno pojawiły się programy oferujące syntezę naprawdę przypominającą prawdziwą mowę. Głos generowany przez SynTalka budzi dzisiaj raczej uśmiech politowania, ale istnieją ciekawe rozwiązania, takie jak chociażby wtyczki do komunikatorów Spik i WPKontakt. Expressivo wyróżnia się wśród konkurencji naprawdę wysoce realistyczną syntezą głosu i dopracowaną intonacją. Głos generowany przez Expressivo przypomina brzmieniem spikerów radiowych i prezenterów telewizyjnych, podających informacje z charakterystyczną, silnie opadającą intonacją.

W niektórych wypadkach syntetyczna mowa jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego głosu. Expressivo jest dostępny w kilku wersjach i co ciekawe, głos kobiecy wydaje się bardziej realistyczny od męskiego. Dwie wersje programu oferują syntezę mowy w języku polskim (do wyboru głos żeński i męski). Istnieje też wersja angielska z głosem żeńskim oraz żeńska wersja rumuńska, którą jednak trzeba traktować jako ciekawostkę lub odprysk z innego produktu przeznaczonego na tamtejszy rynek.

Przerób książkę na MP3

Co potrafi Expressivo? Program zawiera naprawdę dużo różnorodnych narzędzi, niektóre z nich są świetnie przemyślane i przydatne - tych jest większość. Jest też kilka raczej zbędnych dodatków, jak chociażby głosowe informowanie o czasie. Najważniejszą funkcją jest czytanie dokumentów w różnych formatach: DOC, PDF, HTML, ODT, RTF, SXW oraz oczywiście zwykłych plików TXT. Można także uruchomić czytanie dowolnego tekstu przechowywanego w Schowku. Niezwykle przydatna w praktyce okazuje się opcja Czytaj do pliku. Umożliwia zapisanie generowanej przez aplikację mowy w pliku dźwiękowym: WAV, OGG lub MP3. Dzięki temu za pomocą Expressivo przerobimy dowolny dokument na postać dźwiękową, a następnie skopiujemy na przenośny odtwarzacz MP3. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu zastosowaniach. Można np. słuchać ciekawych artykułów z Internetu czy książek w czasie podróży samochodem czy podczas pracy. Oczywiście tak wygenerowane audycje nie mogą równać się z prawdziwymi książkami w formie dźwiękowej, czytanymi przez znanych aktorów. W wielu wypadkach jest to jednak bardzo dobra forma przyswajania wiedzy.

Expressivo 1.4.1

Werdykt PCWK

Expressivo może też działać jako głosowy czytnik kanałów RSS. W tym wypadku wydaje się, że tradycyjne czytniki RSS są wygodniejsze w użyciu, przydałaby się też możliwość automatycznego zapisywania wiadomości do pliku MP3. Wtedy ciekawy nowości internauta mógłby przesłuchać skrót wydarzeń np. w czasie codziennej jazdy do szkoły czy pracy. Expressivo potrafi także odczytywać wiadomości e-mail (i zapisywać je w postaci plików MP3). Program można również wykorzystać do ćwiczenia pamięci, nauki języków, zapamiętywania pojęć. Aplikację wyposażono w zestaw narzędzi zaprojektowanych dla osób niepełnosprawnych. Producent Expressivo udostępnia także bibliotekę programistyczną, dzięki której syntezę mowy można dołączyć do niemal dowolnej aplikacji.

Informacje: IVO Software

http://www.expressivo.pl

Cena: 79 zł (głos polski), 119 zł (głos angielski)