Expressowe Nero

Nero Burning ROM to bez wątpienia jeden z najlepszych programów do zapisu płyt CD i DVD. Jeśli jednak jest on dla ciebie zbyt skomplikowany, nie załamuj rąk. Masz przecież do dyspozycji jego uproszczoną wersję - Nero Express.


Nero Burning ROM to bez wątpienia jeden z najlepszych programów do zapisu płyt CD i DVD. Jeśli jednak jest on dla ciebie zbyt skomplikowany, nie załamuj rąk. Masz przecież do dyspozycji jego uproszczoną wersję - Nero Express.

Expressowe Nero

W oknie startowym kreatora szybko określisz jaką płytkę chcesz wypalić. Dodatkowe opcje znajdziesz pod przyciskiem Więcej u dołu ekranu

Nie każdy potrafi od początku połapać się w bogactwie opcji, jakie oferuje Nero Burning ROM. Jeśli nie masz do tego cierpliwości ani czasu, a mimo to chcesz być absolutnie pewien, że wybierasz odpowiednią opcję nagrania płyty, zdecyduj się na skorzystanie z prostszej, aczkolwiek równie funkcjonalnej wersji programu wypalającego - Nero Express.

W zamyśle autorów programu Nero Express ma być odpowiedzią dla mniej zaawansowanych użytkowników lub takich, którzy nie potrzebują zbędnych narzędzi i dużego stopnia skomplikowania. Zapewnia on przy tym możliwie największą ilość opcji, jakie oferuje tradycyjna wersja, podaną w przystępny sposób: nagrywanie audio, danych, filmów, zdjęć, kopiowanie nośników. Tutaj wszystko odbywa się za pomocą wygodnych kreatorów, które poprowadzą cię za rączkę przez każde, nawet najtrudniejsze zadanie.

Ekspresowa nauka jazdy

Expressowe Nero

Podobnie jak w Nero Burning ROM, podczas tworzenia płyty Audio CD możesz dodać CD TEXT (Właściwości) i wyrównać głośność poszczególnych plików

Po uruchomieniu programu powita cię okno kreatora, które zawiera listę wszystkich zadań dostępnych w Nero Express. Podzielone są one na pięć kategorii: Dane, Muzyka, Wideo/ zdjęcia, Kopiuj cały dysk oraz Obraz dysku lub zapisany projekt.

Jeśli masz nagrywarkę DVD i wybierzesz ją z listy na górze, w dostępnych kategoriach pojawi się mała zmiana. Pozycję Wideo/zdjęcia zastąpi wtedy Plik DVD-Video. Kolejne opcje pojawią się po kliknięciu przycisku Więcej (przycisk znajduje się na samym dole ekranu). Pokaże się dodatkowy panel z pięcioma przyciskami. Pierwszy z nich - Konfiguruj, uruchomi ekran ze szczegółowymi ustawieniami programu. Zadaniem drugiego jest zapisywanie ścieżek audio z krążka CD na twardy dysk komputera. Pod trzecim (Skasuj zawartość płytki) kryje się narzędzie do wymazywania danych z płyt CD-RW (nośników z możliwością wielokrotnego zapisu). Przedostatni z przycisków (Informacje o dysku) zaprezentuje przydatne informacje o zawartości krążka znajdującego się obecnie w napędzie.

Ostatni z przycisków - Cover Designer uruchamia program do tworzenia etykiet na płyty, okładek i książeczek. Narzędzie jest przyjazne w obsłudze, choć jego możliwości są ograniczone.

Diabeł tkwi w szczegółach

Expressowe Nero

Jeśli lubisz ozdabiać swoją kolekcję własnoręcznie stworzonymi okładkami i etykietami na płyty, skorzystaj z Cover Designera w Nero Express

Pora na poznanie poszczególnych opcji dostępnych w Nero Express. Pierwsze trzy kategorie na liście zadań posiadają rozwijane podmenu. W przypadku kategorii Dane, masz do dyspozycji: Dysk z danymi lub Startowy dysk z danymi. Pierwsze zadanie pozwala ci nagrać dowolne dane na płytę CD lub DVD (w zależności od tego jaką dysponujesz nagrywarką). W kolejnym etapie kreatora umieszczasz je na krążku, ustawiasz prędkość zapisu i gotowe. Z kolei funkcja Startowy dysk z danymi umożliwia zapis płyty bootowalnej, z której będzie możliwe uruchamianie komputera.

Kategoria Muzyka posiada aż pięć zadań: Audio CD (czyli zapis tradycyjnej płyty audio z zasobów znajdujących się na twardym dysku komputera), Audio i CD z danymi (poza ścieżką dźwiękową możesz umieścić na krążku dodatkowe pliki, przykładowo graficzne), dysk MP3 (nagranie kolekcji muzyki w formacie MP3), dysk WMA (tak jak poprzednie tylko w formacie WMA), dysk Nero Digital Audio (na płycie znajdą się tym razem pliki muzyczne zapisane w formacie AAC lub MP4).

Ruchome obrazki

Expressowe Nero

Centrum kopiowania płyt w Nero Express. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry zapisu, a Nero Express zrobi resztę za ciebie

Pod kategorią Wideo/zdjęcia kryją się trzy zadania. Za pomocą Video CD umieścisz na krążku filmy oraz zdjęcia i będziesz je mógł bez problemu oglądać w większości odtwarzaczy VCD i DVD. Drugie zadanie, w zasadzie bliźniacze, utworzy krążek SVCD (Super Video CD) z filmami i grafiką. Ostatnie z nich odpowiada za kreację płyty w formacie miniDVD. Co ciekawe, w pierwszych dwóch przypadkach możesz skorzystać z możliwości umieszczenia dodatkowego menu nawigacyjnego na płycie. Po wybraniu plików do zapisu kreator prezentuje ci przykładowy wygląd systemu nawigacji, a ty ustalasz tło, ilość miniatur na tytułowej stronie, krój czcionki, dodajesz napisy i konfigurujesz stylistykę.

Jeśli posiadasz nagrywarkę DVD i wybierzesz ją w menu u góry ekranu, pojawi się zadanie Pliki DVD-Video, dzięki któremu będziesz mógł nagrać film DVD z odpowiednich plików znajdujących się na twardym dysku.

Expressowe Nero

Tak będzie wyglądała tytułowa strona prezentacji zdjęć po uruchomieniu płyty VCD lub SVCD. Kreator przedstawia ci propozycje, ty podejmujesz decyzje

Kategoria Kopiuj cały dysk ucieszy tych, którzy chcą dokonać wiernej kopii płyt CD lub DVD. Kopiowania możesz dokonać, korzystając z jednego napędu. Wkładasz wtedy najpierw płytę źródłową, a po jej zapisaniu na twardym dysku, umieszczasz w napędzie czystą płytkę. By sprawdzić, w którym miejscu na dysku twardym tworzony jest plik tymczasowy, użyj przycisku Więcej. Zobaczysz wtedy ścieżkę do pliku z obrazem płyty.

Jeśli posiadasz kilka napędów, warto skorzystać z trybu bezpośredniego kopiowania z nośnika na nośnik, bez potrzeby zapisu obrazu krążka na twardym dysku (funkcja: Szybka kopia). W takiej sytuacji będziesz musiał ustawić, który napęd jest źródłowy (z płytką którą chcesz skopiować), a który napęd docelowy (tu umieścisz czystą płytę).

Jeśli chcesz wypalić wcześniej utworzony obraz lub zapisaną kompilację, wybierz funkcję Obraz dysku lub zapisany projekt.

<hr size="1" noshade>Wymazywanie zawartości płyty CD-RW

Expressowe Nero

Jeśli dysponujesz krążkami CD-RW, które umożliwiają wielokrotny zapis, możesz je szybko i łatwo wyczyścić w Nero Express. Wystarczy włożyć płytę do nośnika, uruchomić program i w jego głównym oknie wybrać przycisk Więcej. Spowoduje on otwarcie dodatkowego paska menu na samym dole. Z pakietu pięciu dodatkowych przycisków wybierz Skasuj zawartość płytki. Potem w oknie Kasuj dysk wielokrotnego zapisu wybierz metodę kasowania (zwykle wystarczy najprostsze wymazywanie), a także prędkość operacji (zwykle maksymalna).

<hr size="1" noshade>

Wyrównaj poziom głośności audio!

Jeśli nagrywasz płytę Audio CD z kolekcji plików MP3 zgromadzonych na twardym dysku, każdy z nich może charakteryzować się innym poziomem głośności. Na szczęście w Nero Express dysponujesz opcją wyrównania poziomu do standardowej wartości. Przy wypalaniu płyty muzycznej zaznacz pole Normalizuj wszystkie pliki.

Informacja

Strona WWW

http://www.nero.com

Plus Minus

+ prosta obsługa (kreator)

+ duża funkcjonalność

+ atrakcyjny interfejs

- brak dostępu do niektórych ustawief (kreator)

Ocena - 4

Nero Express ma możliwości zbliżone do swego starszego brata - Nero Burning ROM. Tyle że ustawianiem opcji zajmuje się kreator.