Extremalna wydajność Intela

Intel zaprezentował nowy procesor i chipset, które mają pozwolić na odzyskanie pierwszego miejsca w kategorii najwydajniejszych procesorów przeznaczony na rynek domowy. Najszybszy procesor P4 3,46 GHz EE (Extreme Edition) pracuje z szyną systemową 1066 MHz i chipsetem i925XE. W ciągu dwóch tygodni powinniśmy także zobaczyć model P4 3,8 GHz.

Nowy chipset różni się niewiele w stosunku do modelu i925X. Obsługuje szybszą szynę systemową 1066 MHz, chociaż jest oczywiście wstecznie kompatybilny z procesorami pracującymi z szyną 533 i 800 MHz. Mostek północny i925XE może być parowany z mostkami południowymi serii ICH6.

Procesor 3,46 EE wykonywany jest w procesie technologicznym 0,13 mikrona. Jego wyposażenie to 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu i aż 2 MB pamięci trzeciego poziomu. Układ nie posiada funkcji ochrony antywirusowej XD-bit, której należy się spodziewać z procesorach EE bazujących na rdzeniu Prescott (najprawdopodobniej pojawią się na początku przyszłego roku). Cena procesora to 999 USD.

W ciągu dwóch najbliższych tygodni na rynek powinien trafić także procesor linii Prescott (E) taktowany z częstotliwością 3,8 GHz. Jego pamięć podręczna drugiego poziomu będzie miała pojemność 1 MB.


Zobacz również