Exynos 2100 oficjalnie - co potrafi procesor Samsunga Galaxy S21?

Samsung po raz pierwszy w historii zorganizował konferencję prasową dla procesora. Co zaoferuje najnowszy Exynos 2100, którego znajdziemy w Galaxy S21?

Na dwa dni przed najnowszą konferencją Galaxy Unpacked, Samsung postanowił zorganizować dodatkowy event, na którym zaprezentowano flagowy procesor z rodziny Exynos na 2021 rok.

Procesor Samsung Exynos 2100

Procesor Samsung Exynos 2100

Układ Samsung Exynos 2100 trafi do międzynarodowej wersji Samsunga Galaxy S21. Jakie nowości oferuje nadchodzący procesor.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Jaki smartfon jest najwydatniejszy? Najlepsze procesory dla smartfonów w 2023 roku

Przede wszystkim Koreańczycy szczycą się wykorzystaniem nowoczesnego, 5 nm procesu technologicznego. Nie jest to aktualnie już nowości - podobne procesory w ofercie ma Apple oraz Huawei. Exynosa 2100 zintegrowano z nowym modemem sieci 5G, który zapewnia znacznie większą wydajność energetyczną, niż w układzie Exynos 990, którego znamy z Galaxy S20.

Oczywiście Koreańczycy obiecują, że wyeliminowali problemy z przegrzewaniem się oraz obniżaniem częstotliwości taktowania.

Exynos 2100 ma być zupełnie nowym rozdziałem w historii procesorów Samsunga. Czy tak będzie? Tego dowiemy się najwcześniej za kilka tygodni - po rynkowym debiucie smartfonów z rodziny Galaxy S21.

Piętą achillesową układów Exynos w porównaniu do chipów Qualcomma z rodziny Snapdragon zawsze była słaba wydajność energetyczna. Inżynierowie Samsunga intensywnie pracowali nad tym, aby Exynos 2100 nie odstawał pod tym względem od konkurencyjnego Snapdragona 888 5G, który znajdziemy w konkurencyjnym Xiaomi Mi 11.

Dzięki 5 nm procesowi technologicznemu procesor Exynos 2100 ma być o 20% wydajniejszy energetycznie od poprzednika. W środku znajdziemy również konstrukcję złożoną z trzech rodzajów rdzeni. Nowością jest Cortex X1. To jeden rdzeń o najwyższej wydajności. Samsung deklaruje, że dzięki zmianom w architekturze nowy procesor jest o 30% wydajniejszy podczas wykonywania obliczeń wielowątkowych od swojego poprzednika.

Za wydajność graficzną odpowiada układ Mali-G78, który wspiera najnowsze API Vulcan oraz OpenCL. Układ graficzny jest o 40% wydajniejszy od tego z Exynosa 990.

Procesor Exynos 2100 jest w stanie obsłużyć aparat o rozdzielczości 200 MP. Nowe smartfony mogą zaoferować łącznie sześć aparatów, a dane z czterech z nich mogą być przetwarzane jednocześnie.

Exynosa 2100 znajdziemy w europejskiej wersji Samsunga Galaxy S21. Klienci z USA otrzymają model z procesorem Qualcomm Snapdragon 888 5G.

Więcej informacji o Samsungu Galaxy S21 znajdziesz tutaj.

Źródło: Engadget.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: