Exynos 2200 rozczaruje? Mamy nowe dane dotyczące wydajności

Samsung wyda swój pierwszy mobilny procesor opracowany z pomocą AMD w 2022 roku, co jest całkiem sporym wydarzeniem, biorąc pod uwagę słabnącą reputację Exynosa w ostatnich latach. Współpraca z AMD ma przynieść znaczny wzrost wydajności, choć według rzekomego przecieku, Exynos 2200 może nie przynieść tak wielkich zmian, jak początkowo sądzono.

Źródło: @SamsungExynos / Twitter

Według tipstera @AhmedQwaider888, nadchodzący Exynos 2200, porównaniu do Exynosa 2100, ma podobno przynieść zaledwie 5% wzrost wydajności CPU i 17% wzrost wydajności GPU. W porównaniu z 30% wzrostem wydajności CPU i 40% wzrostem wydajności GPU, które Exynos 2100 uzyskał w stosunku do Exynosa 990 na starcie, nadchodzący Exynos 2200 wygląda raczej rozczarowująco.

Oprócz wydajności CPU i GPU, ten sam przeciek twierdzi, że Exynos 2200 posiada NPU (Nural Processing Unit), który zapewnia ogromny 117% wzrost wydajności w sztucznej inteligencji (AI). Lepsze przetwarzanie AI może sprawić, że wirtualni asystenci, tacy jak Bixby, będą działać szybciej, ale co więcej, lepszy NPU może wzmocnić mobilną fotografię wspomaganą przez AI.

Zobacz również:

Ponadto, AMD jest prestiżową marką w świecie PC i wszyscy mają nadzieję, że przyniesie lepsze wsparcie dla aplikacji 3D w przestrzeni mobilnej. Optymalizacja jest kluczem, a lepsze wsparcie może znaczyć więcej dla ogółu społeczeństwa niż wyższy wynik rok do roku na papierze.

Nie wiadomo jednak, jak to wszystko się potoczy i czy zaangażowanie AMD pomoże działowi chipsetów Samsunga - AMD nie ma bowiem doświadczenia na scenie mobilnej. Partnerstwo to wiąże się więc z pewnym ryzykiem. Istnieje również możliwość, że pierwszy Exynos napędzany przez AMD będzie tylko i jedynie kompetentny. Być może będziemy musieli poczekać na jego drugą lub trzecią generację, aby zobaczyć prawdziwe owoce tej współpracy.

Pamiętajmy też, że te rzekome wzrosty w wydajności CPU/GPU/NPU mogą nie być dokładne, więc traktujmy je raczej z przymrużeniem oka.