Exynos 992 - poznajcie procesor Samsunga Galaxy Note 20

Najnowszy Exynos 992 może wykorzystywać zmodyfikowane rdzenie ARM. Układ wyprodukowany będzie w 5 nm procesie technologicznym.

ARM zaprezentowało w tym tygodniu nową architekturę rdzeni Cortex-A78 oraz układ graficzny Mali-G78. Premiery odbyły się z okazji trwającego wydarzenia TechDay 2020. Nowości są bezpośrednią kontynuacją zaprezentowanych w zeszłym roku rdzeni Cortex-A77 oraz Mali-G77, z których obecnie korzysta większość flagowych smartfonów z Androidem.

Exynos 992 - poznajcie procesor Samsunga Galaxy Note 20

Ogłoszono również program Cortex-X Custom, którego celem jest stworzenie rdzenia, który wydajnością przebije wszystkie dotychczasowe układy ARM.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Galaxy S25 zrobi coś czego Galaxy S22 Ultra nie potrafił? Samsung szykuje spore zmiany

Z zaprojektowanych zdobyczy technologicznych skorzystać może Samsung, który aktualnie przygotowuje się do premiery flagowych smarfonów z rodziny Galaxy Note 20. Wiemy już, że urządzenia te wykorzystają procesor Qualcomm Snapdragon 865+ (USA) oraz autorskiego Exynos'a 992 (Europa). Nadchodzący układ z rodziny Exynos może być pierwszym procesorem Samsunga produkowanym w 5 nm procesie technologicznym. Do prezentacji podobnych układów przygotowuje się Apple oraz Huawei. Procesory mobilne wykonane w 5 nm procesie technologicznym powinniśmy zatem zobaczyć w Samsungu Galaxy Note 20, iPhone'ach 12 (dowiedz się o nich więcej) oraz nowym przedstawicielu serii Huawei Mate.

Po raz pierwszy o istnieniu procesora Samsung Exynos 992 dowiedzieliśmy się miesiąc temu dzięki raportowi ZDNet Korea. W międzyczasie udało się potwierdzić, że nadchodzący układ tworzony jest specjalnie z myślą o Samsungu Galaxy Note 20 i ma być wydajniejszy od Exynos'a 990 oraz Snapdragona 865. Przy okazji będzie to pierwszy procesor Samsunga oraz jeden z pierwszych układów mobilnych na świecie produkowany w 5 nm.

Exynos 992 - poznajcie procesor Samsunga Galaxy Note 20

Dla Samsunga produkcja 5 nm procesora jest niezwykle ważna z biznesowego punktu widzenia. Koreańczycy od lat walczą o zamównienia z tajwańskim TSMC, który produkuje między innymi procesory Apple A. Do tej pory Samsung przegrywał walkę o wprowadzenie najnowszych procesów technologicznych.

Raport ZDNet Korea donosi, że w dniu 27 maja 2020 roku Samsung Electronics zakończył masową produkcję pierwszej partii procesorów Exynos następnej generacji wytwarzanych w 5 nm.

Nadchodzący układ Exynos 992 zaoferuje wyższą wydajność, lepszą grafikę, a to wszystko przy znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię.

Szczegółowych informacji na temat Exynos'a 992 powinniśmy dowiedzieć się w ciągu najbliższych dni.

Sprawdź więcej informacji na temat Samsunga Galaxy Note 20 w naszym materiale zbiorczym.

Sprawdź, ile kosztuje obecnie Samsung Galaxy Note 10 Lite.

Źródło: xda-developers.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: