Eyenaemia z Australii wygrywa Imagine Cup 2014

W dorocznym, organizowanym przez Microsoft konkursie Imagine Cup, zwycięską drużyną okazała się australijska Eyenaemia. Jaką aplikację stworzyła, aby wygrać?

Aplikacja ta pozwala na wykrycie anemii poprzez użycie Windows Phone i specjalnej karty kolorów. Projekt ten powstał na fali popularności "selfie" - nalezy wykonać smartfonem fotkę twarzy, a następnie analizowane jest oko. Za wykrycie schorzenia odpowiadają dość skomplikowane algorytmy, zasilane przez Azure. System chmurowy wykorzystywany jest do szybkiej analizy danych. Zdaniem Eyenaemii pozwoli to uniknąć wizyt u lekarza i specjalistycznych badań. Nadto wyniki używania aplikacji są dostępne już po paru minutach. Za swój projekt zespół dostał nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów (ok. 150 tys. złotych) oraz możliwość prywatnego spotkania z Billem Gatesem.

Eyenaemia z Australii wygrywa Imagine Cup 2014

Eyenaemia prezentuje swoją aplikację

Pozostałe nagrody przypadły dwóm innym zespołom. Estimeet (Nowa Zelandia) stworzył aplikację do pomiaru dystansu i czasu, a rosyjskie Brainy Studio wyróżnione zostało za grę TurnOn, w której należy podpiąć całe miasto do sieci elektrycznej. Zwycięzców ogłosił sam szef Mcirosoftu, czyli Satya Nadella. Od przyszłego tygodnia zaczynają się przygotowania do edycji konkursu na rok 2015.