F-Secure: ostrzegaliśmy Sony przed XCP

Fińska firma F-Secure (producent oprogramowania antywirusowego) poinformowała, że już na początku października ostrzegała koncern Sony przed konsekwencjami stosowania technologii XCP (extended copy protection), służącej do zabezpieczania płyt CD. Firma zignorowała sugestię - co, jak wiemy, doprowadziło do wielkiego skandalu...

Przypomnijmy - na początku listopada Mark Russinovich, redaktor serwisu Windows IT Pro oraz architekt oprogramowania w firmie Winternals Software niespodziewanie wykrył na swoim komputerze... rootkit. Po wnikliwej analizie udało mu się udowodnić jego związek z technologią cyfrowej ochrony praw autorskich XCP, implementowaną na płytach CD wydawanych przez wytwórnię Sony.

Sprawa ta miała poważne konsekwencje dla koncernu - zarzucono mu instalowanie na komputerach klientów oprogramowania szpiegowskiego, a także złamanie licencji GNU. Czarę goryczy dopełniło pojawienie się trojana, infekującego komputery poprzez błąd w XCP. Ostatecznie koncern przyznał się do popełnienia błędu i zapowiedział wycofanie ze swojej oferty płyt zabezpieczonych przy pomocy XCP. Firma została też zmuszona do zaoferowania klientom możliwości wymiany nabytych już płyt na kopie bez XCP.

Teraz okazało się, że całego zamieszania koncern mógł uniknąć - gdyby tylko wziął pod uwagę sugestie ekspertów z fińskiej firmy F-Secure, którzy już na początku października informowali Sony, że sposób funkcjonowania XCP budzi poważne zastrzeżenia (najpoważniejszym zarzutem F-Secure było to samo, co nie spodobało się Russinovichowi - czyli fakt, że XCP ukrywa przed użytkownikiem instalowane w systemie Windows oprogramowanie).

Koncern zdecydował się jednak na zignorowanie rad F-Secure. To, zdaniem ekspertów, dodatkowo stawia go w złym świetle - gdyż oznacza, że firma świadomie zaoferowała klientom produkt instalujący oprogramowanie szpiegowskie...


Zobacz również