FBI sprawdza nieruchomości

Federal Bureau of Investigation zatrzymało 406 osób w związku z oszustwami na amerykańskim rynku nieruchomości - ich działalność przyniosła straty w wysokości miliarda USD.

Śledztwo przeprowadzone na rynku nieruchomości "Operation Malicious Mortage" ma na celu wykrycie i ukaranie oszustw związanych przede wszystkim z kredytami hipotecznymi. Amerykańskie władze mają nadzieję, że przyczyni się ono do ustabilizowania rynku nieruchomości i kredytów.

Amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że straty właścicieli nieruchomości i innych kredytobiorców spowodowane oszustwami wyniosły miliard USD. Oszustwa na rynku kredytów hipotecznych to także "poważne zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki" jak stwierdził Mark Filip, przedstawiciel prokuratora generalnego USA. Aresztowani zostali deweloperzy, agenci nieruchomości i brokerzy kredytowi. W ubiegłym roku w USA znacząco wzrosła liczba przestępstw związanych z rynkiem nieruchomości, były to przede wszystkim nieprawdziwe oświadczenia o wartości aktywów.

Dwaj byli menedżerowie z Bear Stearns zostali oskarżeni w związku z upadkiem dwóch funduszy hedgingowych zajmujących się kredytami hipotecznymi. Są to pierwsi przedstawiciele top menedżmentu, którzy zostali oskarżeni w sprawach mających związek z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych.

Amerykańskie Ministerstwo Skarbu podaje, że w 2007 roku odnotowano niemal 53 tys. spraw z podejrzanymi kredytami hipotecznymi, wobec 37 tys. rok wcześniej.