FCC przydziela nowe częstotliwości dla sieci 4G LTE i 5G

FCC rozpoczyna dystrybuowanie częstotliwości 4G i 5G na terenie Stanów Zjednoczonych.

Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych (FCC) zatwierdziła właśnie komercyjne wdrożenie pasma 3,5 GHz CRBS. Dzięki tej decyzji wraz z sojuszem czterech firm z Google na czele pojawi się nowa częstotliwość dla telefonii komórkowej na terenie Stanów Zjednoczonych. Nowe widmo ma zostać skomercjalizowane przez OnGo - operatora sieci komórkowej zrzeszonego z CBRS Alliance. W rezultacie tych działań mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wkrótce otrzymają dostęp do całego, nowego pasma danych.

FCC przydziela nowe częstotliwości dla sieci 4G LTE i 5G

Źródło: pcworld.com

Ostatnie doniesienia są zwieńczeniem długiej, ośmioletniej pracy. Pomysł otwarcia częstotliwości 3,5 GHz dla użytkowników końcowych pojawił się już w 2012 roku. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze problemy z przepustowością sieci komórkowej w najbardziej zatłoczonych miejscach. Pierwotnie częstotliwość ta przeznaczona byłą do użytku wojskowego, w tym do wykorzystywania urządzeń radarowych. Obecnie wojsko coraz rzadziej korzysta z tego rozwiązania, a na dodatek można wymusić chwilowe wyłączenie tej częstotliwości podczas jakichkolwiek działań na potrzeby wojska. Jeżeli zadecyduje ono o konieczności wykorzystania częstotliwości 3,5 GHz można wymusić komercyjną zmianę przeznaczenia częstotliwości na danym obszarze. Całość wymaga scentralizowanego zarządzania oraz odpowiedniej koordynacji pomiędzy cywilnym, a wojskowym komponentem.

Ostateczne zasady korzystnia z nowych częstotliwości zostały wprowadzone w 2016 roku. Po niespełna czterech latach FCC wydało zgodę na wykorzystanie nowego widma.

Taka decyzja nie oznacza jeszcze, że sieć zacznie działać na częstotliwości 3,5 GHz z dnia na dzień. Konieczne jest wykonanie wielu czynności, za które odpowiedzialne jest OnGo. Jednym z nich jest certyfikacja urządzeń. Najnowszą częstotliwość powinny wspierać flagowe modele z 2018 roku takie, jak Google Pixel 3 oraz nowsze, zeszłoroczne flagowce z Galaxy S10, Galaxy Note 10 oraz iPhone'm 11 na czele.

FCC informuje, że częstotliwość 3,5 GHz zostanie wykorzystana zarówno przy rozwoju sieci 4G LTE, jak i przyszłościowej 5G.

Źródło: androidpolice.com