FIFA 15: data premiery w Polsce, pierwszy gameplay i "emocjonalna inteligencja"

FIFA 15 wnosi ze sobą szereg usprawnień, które powinny przełożyć się na znaczne poprawienie jakości rozgrywki. Przekonamy się o tym 25 października, na kiedy to zaplanowana została w Polsce premiera gry.

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że gra FIFA 15 na PC będzie oferowała wszystkie funkcjonalności, które znajdą się w wersjach na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One oraz, że skorzysta z najnowszego konsolowego silnika EA SPORTS IGNITE. Nieco później firma EA Sports poinformowała, że w wersjach na najnowsze konsole Sony i Microsoftu przywrócone zostaną tryby Tournament Mode i Guest Play.

Pierwszy zwiastun

Zgodnie z obietnicą 9 czerwca udostępniony został pierwszy zwiastun FIF-y 15:

Nowe "bajery"

FIFA 15 wnosi ze sobą szereg interesujących rozwiązań, takich jak np.:

1. System inteligencji emocjonalnej:

"FIFA 15 moduluje stan ducha wszystkich 22 zawodników na boisku, dzięki czemu osobowość i charakter najlepszych piłkarzy świata przekłada się na ich zachowanie na boisku. Zawodnicy FIFA 15 dysponują wachlarzem emocji wyrażanych w zależności od przebiegu meczu i interakcji z rywalami i kolegami z drużyny. Każdy z piłkarzy ma jakiś stosunek do innych uczestników spotkania i widać to na boisku. Frustracja po niecelnych podaniach, wściekłość po ostrych interwencjach i radość po wykorzystanych szansach — to tylko niektóre z ponad 600 reakcji zawodników odzwierciedlających przebieg wydarzeń na boisku."

2. Bazujący na fizyce rendering, który posłużył do ożywienia trybun i graczy tak, aby granica pomiędzy prawdziwym i wirtualnym światem futbolu została jeszcze bardziej zatarta

3. Systemy modelowania i tworzenia szkieletu postaci

4. "Pełne życia boisko", na którym ślad zostawia każdy krok, upadek czy wślizg

5. Poprawiona biomechanika zapewniająca lepsze poruszanie się zawodnika posiadającego piłkę i panowanie nad nią

6. Pojedynki 1 na 1:

"Podczas próby odcięcia rywala od piłki zawodnicy używają całego swojego ciała, a w trakcie interwencji starają się tak pozbawić przeciwnika piłki, żeby po jej odebraniu mieć ją blisko przy nodze. Starcia bark w bark, pociąganie za koszulkę, pełne impetu upadki — twarda walka o piłkę sprawia, że gra w defensywie daje jeszcze więcej satysfakcji."

7. Krótko-, średnio- i długofalowe cele wyznaczane i realizowane za pośrednictwem taktyki zespołowej:

"Jeśli drużyna prowadzi jedną bramką, może „zaparkować autobus“ w polu karnym, a jeśli goni wynik, może w końcówce spotkania stosować częste wrzutki w pole karne, aby skrócić czas rozgrywania akcji w ataku i zdobyć bramkę przed końcowym gwizdkiem. W połączeniu z innymi taktykami zespołowymi i zachowaniami piłkarzy wynikającymi z ich charakteru wpływa to na zmienność i realizm wydarzeń boiskowych."

Kto komentuje?

W polskiej wersji zajmą się tym prawdopodobnie komentatorzy Canal+, Andrzej Twarowski i Rafał Nahorny.

Kiedy premiera?

FIFA 15 pojawi się na półkach polskich sklepów 25 września.