FIFA 16 - demo PS4. Nowa gra EA Sports zapowiada się świetnie

FIFA 16 będzie miała premierę już pod koniec miesiąca. EA Sports udostępniło demo nowej gry na wszystkie platformy, na których będzie można się bawić przy najnowszej odsłonie serii. Spędziliśmy już kilka godzin z FIFĄ 16 w wersji demo do konsoli PS4 i możemy już podzielić się pierwszymi wrażeniami.


Wśród gier sportowych seria FIFA cieszy się bardzo dużym uznaniem graczy na całym świecie. Kolejna odsłona gry trafi na sklepowe półki 24 września, a tradycyjnie gracze dostali możliwość pobierania dema na 2 tygodnie przed premierą.

FIFA 16 Demo - zawartość

FIFA 16 - demo PS4. Nowa gra EA Sports zapowiada się świetnie

Wersja demonstracyjna FIFA 16 pozwala zapoznać się z mechaniką nowej odsłony gry sportowej od EA Sports, w której gracze będą mogli sami lub razem ze znajomymi biegać za piłką po wirtualnej murawie. Udostępniono kilka drużyn i trzy stadiony (Borussia-Park, CenturyLink Field i Santiago Bernabeu).

Zobacz również:

  • UFL - znamy datę pokazu gry. Zobaczymy fragment rozgrywki

W demie FIFA 16 można zagrać jedną z dziesięciu drużyn. Wśród nich są takie kluby jak FC Barcelona i Real Madryt, między którymi rozgrywa się pierwsze pokazowe spotkanie. Mecz dostępny jest jeszcze przed uzyskaniem dostępu do menu wersji demonstracyjnej gry.

W demie FIFA 16 są też inne drużyny

FIFA 16 - demo PS4. Nowa gra EA Sports zapowiada się świetnie

Po rozegraniu spotkania w FIFA 16 można zagrać szybkie partie z zespołem sterowanym przez sztuczną inteligencję. Demo pozwala wybrać jeden z ośmiu innych zespołów. Na liście znalazły się Borussia Dortmund, Borussia Mönchengladbach, Chelsea, Inter Mediolan, Manchester City, PSG, River Plate i Seattle Sounders.

FIFA 16 wprowadza nowy tryb, czyli rozgrywki kobiet - co jest pokłosiem popularności żeńskiego Pucharu Świata 2015 w Kanadzie. W wersji demo można wybrać jedną z dwóch drużyn: reprezentacje narodowe Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Żeńskie drużyny mogą grać tylko między sobą. W finalnej wersji pojawi się ich tuzin.

Kobiece zespoły w FIFA 16 to nie paczka skórek

FIFA 16 - demo PS4. Nowa gra EA Sports zapowiada się świetnie

EA Sports podeszło do kwestii kobiet na boisku w sposób bardzo poważny. Zmiana nie ogranicza się do nałożenia na męskich postaci damskich twarzy i fryzur. Modele zawodniczek zostały przygotowane pieczołowicie i z dbałością o szczegóły - są mniejsze i szczuplejsze, zaprogramowano też nowe animacje.

Wyraźnie odczuwalne są zmiany w mechanice po wybraniu żeńskiej drużyny w FIFA 16. Częściej widzi się w takim meczu krótsze podania, a wirtualne piłkarki mniej od swoich męskich kolegów biegają. Wymusza to stosowania nieco innej taktyki i jest miłym powiewem świeżości dla serii.

Demo FIFA 16 to nie tylko "szybki mecz"

FIFA 16 - demo PS4. Nowa gra EA Sports zapowiada się świetnie

Podstawą dema FIFA 16 jest funkcja szybkiego meczu, która pozwala rozegrać szybką partię pomiędzy dwoma drużynami na jednym z trzech stadionów, ale to nie koniec. W tym roku gracze mogą skorzystać w ramach dema z trybu FIFA Ultimate Team Draft pozwalającego na budowanie drużyny z losowanych zawodników.

EA Sports bierze pod uwagę starych wyjadaczy oraz nowych graczy. Z myślą o nich wprowadzona została funkcja FIFA Trainer włączana wciśnięciem prawego analoga, czyli dostosowujący się do umiejętności gracza "wirtualny trener". Wyświetli on na ekranie wskazówki, jakie w danej chwili ruchy warto wykonać.

Oprawa graficzna w FIFA 16

FIFA 16 - demo PS4. Nowa gra EA Sports zapowiada się świetnie

Pod względem wyglądu stadionów, murawy i modeli postaci FIFA 16 nie jest rewolucją. Gra wydana zostanie na komputery i konsole obecnej i poprzedniej generacji, więc siłą rzeczy nie sposób spodziewać się milowego kroku na przód. Podczas dynamicznej gry nie zwraca się zresztą na to większej uwagi.

Chociaż nie ma tutaj widocznego na pierwszy rzut oka skoku jakościowego, to grafika stoi mimo to na bardzo wysokich poziomie i po prostu cieszy oko. Podczas meczów Bundesligi z kolei na ekranie nie zabrakło charakterystycznego logo, a podczas zabawy taka dbałość o szczegóły rzucała się w oczy.