FIFA 22 – premiera, wymagania, gameplay. Sprawdź, co wiemy [Aktualizacja 30.07.2021]

FIFA 22 bez tajemnic, sprawdź co już wiemy na temat najnowszej odsłony piłkarskiej serii.

FIFA 22 (fot. EA)

Tegoroczna premiera gry FIFA 22 była tak pewna, jak to, że Polska reprezentacja w piłce nożnej nie wyjdzie z grupy na Euro 2020. Niby człowiek się łudzi, że coś się zmieni, że będzie inaczej, ale bardzo szybko i zdecydowanie rzeczywistość „sprowadza nas na ziemię”. Electronic Arts zapowiedziało już oficjalnie najnowszą odsłonę serii FIFA, co na nas czeka tym razem?

Po raz kolejny słyszymy o rewolucyjnych zmianach, niespotykanej rozgrywce i innowacjach. Czy po latach „pustych obietnic” sympatycy serii FIFA wreszcie mogą liczyć na nową jakość? Sprawdźcie, co już wiemy na temat FIFY 22.

Zobacz również:

  • FIFA 22 – gdzie kupić najtaniej? Przegląd ofert w przedsprzedaży
  • FIFA 22 - darmowa aktualizacja z PS4 do PS5 nie dla wszystkich
FIFA 22 – premiera, wymagania, gameplay. Sprawdź, co wiemy [Aktualizacja 30.07.2021]

FIFA 22 – nowości i zmiany

Największą nowością tegorocznej odsłony serii FIFA będzie „przełomowa technologia” - HyperMotion, która pozwala na dokładne zeskanowanie ruchów piłkarzy i realistyczne przeniesienie ich do świata gry. Wszystko to możliwe jest dzięki: wykorzystaniu uczenia maszynowego, ponad 8,7 miliona ujęć z meczów oraz sesji motion capture 22 profesjonalnych piłkarzy. W ten właśnie sposób HyperMotion zapewnia nowe animacje, które powstają w czasie rzeczywistym.

FIFA 22 oferuje milionom fanów na całym świecie możliwość obcowania z ukochanym sportem w niespotykany dotąd sposób. Każdy gracz doświadcza gry FIFA na swój własny sposób, ale rozgrywka na boisku jest najważniejsza. Dlatego też jesteśmy podekscytowani, że możemy zaoferować innowacyjne rozwiązania w tej dziedzinie. HyperMotion jeszcze bardziej podnosi jakość rozgrywki na konsolach nowej generacji i Stadia, całkowicie zmieniając odczucia płynące z gry. - Nick Wlodyka, EA Sports.

Potwierdzono także, że FIFA 22 to jedna z najbardziej rozbudowanych odsłon w historii serii. Do naszej dyspozycji oddano: 17 tysięcy zawodników, ponad 700 drużyn, 90 stadionów i więcej niż 30 lig (w tym: Premier League, Bundesliga czy LaLiga). Nie zabraknie również najważniejszych europejskich rozgrywek piłkarskich jak: Liga Mistrzów UEFA czy Liga Europy.

FIFA 22 – premiera, wymagania, gameplay. Sprawdź, co wiemy [Aktualizacja 30.07.2021]

To nie koniec zmian jakie trafią do gry FIFA 22. EA Sports potwierdziło również, że do produkcji trafią: całkowicie przebudowany system bramkarzy, nowy tryb „Stwórz klub”, odświeżona rozgrywka w VOLTA FOOTBALL oraz FIFA Ultimate Team Heroes. Ta ostatnia nowość to „przedmioty, które przedstawiają historie i chwałę kultowych zawodników i ulubieńców fanów”.

Fani mogą spodziewać się większej spójności i wyrazistych osobowości między słupkami dzięki kompletnej przebudowie systemu bramkarzy, zupełnie nowego trybu "Stwórz klub"; w trybie kariery, przebudowanej rozgrywki w VOLTA FOOTBALL oraz wprowadzenia FIFA Ultimate Team Heroes. - EA Sports

FIFA 22 z nowymi polskim komentarzem (i nie tylko)

FIFA 22 to nie tylko rewolucyjne zmiany w samej rozgrywce. Jak donosi Youtuber Kartomania, po ponad 15 latach współpracy, EA Polska zrezygnuje z współpracy z legendarnym polskim komentatorem Dariuszem Szpakowskim. Nowy / stary duet komentatorów mają tworzyć: Jacek Laskowski i Tomasz Smokowski, to właśnie ten drugi pan zastąpi doświadczonego kolegę po fachu. Należy jednak podkreślić, że nie jest to jeszcze oficjalna informacja polskiego wydawcy. Gdy tylko się taka pojawi, damy wam znać.

FIFA 22 – premiera, wymagania, gameplay. Sprawdź, co wiemy [Aktualizacja 30.07.2021]

Aktualizacja 29.07.2021

FIFA 22 może być przełomowa pod wieloma względami i to zarówno lokalnie, jak i globalnie. Wiemy już, że najprawdopodobniej zmieni się polska para komentatorów. Tym czasem przedstawiciele Electronic Arts poinformowali, że do gry trafi również, pierwsza w historii serii, komentatorka. Amerykański producent nawiązał ścisłą współpracę z Alex Scott, czyli byłą reprezentantką Anglii w piłce nożnej. Swojej radości z nowej członkini rodziny EA nie ukrywała David Jackson - wiceprezydent EA Sports:

Alex jest inspirującym głosem w świecie piłki nożnej. Udało jej się wykorzystać swój talent piłkarski w studiu nagraniowym. Autentyczność i immersja są podstawą tego, co czyni FIFA wyjątkową, więc jesteśmy zachwyceni, że możemy uwzględnić w FIFA 22 wiedzę i doświadczenie Alex, która stała się częścią naszego anglojęzycznego zespołu komentatorskiego - David Jackson, EA Sports

Alex Scott oczywiście usłyszymy jedynie w angielskiej wersji językowej gry, ale z w przyszłości możemy się spodziewać, że i lokalne oddziały EA podążą podobną drogą. Była reprezentantka Anglii podkreśla, że to dla niej wielkie wyróżnienie, ale i odpowiedzialność.

To wielki moment dla FIFA, piłki nożnej oraz kobiet i dziewcząt na całym świecie. Reprezentacja jest kluczowa, a włączenie anglojęzycznej komentatorki do FIFA jest ogromną zmianą. Wpływ, jaki będzie miało to wydarzenie, jest po prostu stratosferyczny. To wielka chwila dla mnie prywatnie, jak i zawodowo. To zaszczyt być częścią instytucji, jaką jest FIFA i jaką tworzymy razem z moimi wspaniałymi kolegami prezenterami. Jestem pierwszą anglojęzyczną kobietą, która wystąpi w FIFA, ale z pewnością nie będę ostatnią. Wiem, że to dopiero początek silniejszej reprezentacji kobiet w piłce nożnej ze strony EA SPORTS i całej społeczności piłkarskiej - Alex Scott.

Zmiany i nowości w trybie FIFA Ultimate Team (FUT)

Nie da się ukryć, że tryb Ultimate Team od lat napędza sprzedaż gier z serii FIFA. To właśnie w nim gracze spędzają najwięcej czasu. Zbieranie kart z zawodnikami, tworzenie własnej drużyny i rywalizacja z innymi graczami sprawia mnóstwo frajdy, ale EA Sports stara się ciągle udoskonalać swój flagowy tryb. W tym roku do FUT zawita zupełnie nowa kategoria kart - FUT Heroes. Karty te będą wyjątkowe pod wieloma względami, nie tylko czysto estetycznym, ale również praktycznym. EA podkreśla, że bohaterowie FUT to piłkarze, którzy zostali nagrodzeni za wyjątkowe wyczyny w swojej karierze. Ich największą siłą będzie elastyczność bowiem będą oni posiadać zielone połączenie z dowolnym piłkarzem z tej samej ligi.

Bohaterowie FUT mają specjalne zgranie ligowe powiązane z najbardziej pamiętnym wyczynem w ich karierze, które zapewnia zielone połączenie klubowe z dowolnym piłkarzem z tej samej ligi (poza oczywiście połączeniem z uwagi na narodowość). To daje nowe sposoby budowania zespołu swoich marzeń w FUT 22 i odtworzenia najsłynniejszych chwil w historii futbolu - EA Sports.

EA Sports ujawniło na razie listę dziewięciu piłkarzy, którzy pojawią się jako bohaterowie FUT, wśród nich znajdą się m.in.: Diego Milito - za dwie bramki w finale Ligi Mistrzów, Tim Cahill - za przewrotkę z 2007 roku, Robbie Kean - za triumf w Pucharze Ligi z Tottenhamem w 2008 roku czy Mario Gomez - za "legendarne trafienie, które dało VfB Stuttgart trzeci tytuł mistrzowski".

FIFA 22 – premiera, wymagania, gameplay. Sprawdź, co wiemy [Aktualizacja 30.07.2021]

FIFA 22 – zwiastun i gameplay

Electronic Arts zaprezentowało nam do tej pory jedynie krótki zwiastun gry FIFA 22, który w głównej mierze skupia się na pokazaniu technologii HyperMotion. Nie mniej pojawiają się w nim również krótkie fragmenty gameplay'u.

Aktualizacja 22.07.2021

EA Sport postanowiło podzielić się z nami obszernym materiałem z gry FIFA 22. Na poniższym filmiku znajdziecie nie tylko fragmenty z gameplay'em, ale również wiele ciekawostek dotyczących rozgrywki i nowości, które trafią wyłącznie na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X.

Aktualizacja 30.07.2021

Electronic Arts kontynuuje marketingową ofensywę związaną z promocją gry FIFA 22. Amerykański producent podzielił się z nami kolejnym obszernym gameplay'em. Tym razem jednak otrzymaliśmy również solidną porcję informacji związanych z nowościami, które trafią do gry.

Na pierwszy plan ponownie wychodzi technologia HyperMotion, którą EA Sports określa jako "największą rewolucję w historii serii". "Najnowocześniejszy, opatentowany algorytm uczenia maszynowego czerpie wiedzę z ponad 8,7 miliona klatek zaawansowanych nagrań meczowych, a następnie w czasie rzeczywistym tworzy nowe animacje, aby stworzyć organiczny realizm piłkarski w różnych sytuacjach na boisku". W realizacji tego celu deweloperom pomagali zawodowi piłkarze. Aby jak najlepiej oddać realia panujące na boisku piłkarskim EA przeprowadziło pełne mecze - 11 na 11, z udziałem profesjonalnych zawodników. Każdy z nich był ubrany w nowe kombinezony motion capture firmy Xsens. Dane dostarczane przez te kombinezony są następnie wykorzystywane do dostarczania grze nie tylko klatek animacji dla algorytmu uczenia maszynowego, ale także nowych, predefiniowanych animacji.

Jak prezentuje się efekt końcowy i właściwa rozgrywka w FIFA 22 możecie podziwiać na materiale wideo poniżej.

FIFA 22 – platformy i wymagania

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami EA nie ma zamiaru rezygnować ze wsparcia dla minionej już generacji konsol. FIFA 22 trafi zatem na PlayStation 4, Xbox One, PS5, Xbox Series X / S, Nintendo Switch (edycja Legacy) oraz Google Stadia. Niestety, potwierdziły się nasze wcześniejsze doniesienia i nie każdą platformę twórcy potraktowali z takim samym zaangażowaniem.

FIFA 22 okładka

FIFA 22 okładka (fot. EA)

FIFA 22 okładka

FIFA 22 (fot. EA)

Standardowo, wersja gry na Nintendo Switch będzie dostępna jedynie w formie „Legacy Edition”, co oznacza, że do produkcji nie trafi żadna z zaprezentowanych nowości. To jednak nie wszystko, również posiadacze PC, PlayStation 4 i Xbox One nie będą mogli liczyć na wszystkie nowe rozwiązania z FIFY 22. Między innymi zabraknie technologii HyperMotion, która przecież ma być głównym „ficzerem” tegorocznej edycji. Jak zatem łatwo się domyśleć, FIFA 22 będzie najlepszym wyborem dla posiadaczy PlayStation 5 i Xbox Series X / S. Co ciekawe, również wersja gry na Google Stadia będzie mogła pochwalić się wszystkimi nowościami.

FIFA 22 bez kluczowych funkcji na PC

Niestety, ale tegoroczna edycja serii FIFA zdecydowanie nie jest dedykowana posiadaczom PC i starszych konsol. Electronic Arts skupia się już na nowej generacji i nie zamierza tego ukrywać. O ile w przypadku konsol jest to zrozumiałe działanie, to dlaczego "cierpią" również gracze PC? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Aaron McHardy - producent wykonawczy w EA Sports. W wywiadzie dla serwisu Eurogamer ujawnił on powody takiej, a nie innej decyzji. Okazuje się, że amerykański producent obawia się, iż większość graczy PC-towych nie dysponuje odpowiednim sprzętem do uruchomienia FIFY 22.

Kiedy zastanawialiśmy się, w jakiej wersji wydać grę na PC, patrzyliśmy na naszych fanów i na to, jakie możliwości daje im sprzęt, którym dysponują. Mamy te informacje, aby zrozumieć, jaka jest moc komputerów PC na świecie. I kiedy spojrzeliśmy na to, aby uruchomić grę na nowej generacji, nasza minimalna specyfikacja byłaby w takim miejscu, że wielu ludzi nie byłoby w stanie w nią zagrać - Aaron McHardy.

W dużym uproszczeniu, śmiało możemy stwierdzić, że FIFA 22 na PC będzie grą z "minionej generacji".

FIFA 22 – data premiery i cena

FIFA 22 zadebiutuje równolegle na całym świecie już 1 października 2021 roku. Gwiazdą okładki tegorocznej edycji będzie Kylian Mbappé. Dodatkowo EA Sports podało nazwiska piłkarzy, którzy będą pełnić rolę ambasadorów FIFY 22, są to: Heung-Min Son, Phil Foden, David Alaba, Trent Alexander-Arnold i Christian Pulisic.

W zależności od wybranej platformy ceny gry będą się różnić, jednak bez względu na nasz wybór, za nową FIFĘ przyjdzie nam zapłacić więcej niż rok temu. Sugerowane przez producenta ceny w wersji na PS4 i Xbox One zaczynają się od 299 złotych. Posiadacze konsol nowej generacji (PS5 i Xbox Series X/S) będą musieli zapłacić już 349 złotych. Nieco mniej nowa FIFA obciąży portfele graczy PC, ci za grę zapłacą 269 złotych.

Więcej informacji na temat gry FIFA 22 poznamy już 22 lipca podczas wydarzenia EA Play Live.

Aktualizacja 16.07.2021 - Aktualizacja FIFA 22 na nową generację konsol będzie płatna!

W zeszłym roku wszyscy nabywcy gry FIFA 21 na konsole minionej generacji - PlayStation 4, Xbox One, otrzymywali za darmo aktualizację do wersji na PS5 i Xbox Series X/S. Niestety, w przypadku tegorocznej edycji FIFY wyglądać to będzie już zgoła inaczej. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Electronic Arts - jedynie FIFA 22 w wydaniu Ultimate zapewni nam dostęp do "darmowej" wersji next-gen.

"Podwójne Uprawnienie" oznacza, że możesz bez dodatkowych kosztów zaktualizować swoją kopię gry w wersji Ultimate Edition z PlayStation 4 do PlayStation 5 lub z Xbox One do Xbox Series X/S. Mówiąc prościej, daje ci to dostęp do gry zarówno na PlayStation 4, jak i PlayStation 5 lub Xbox One i Xbox Series X/S. Edycja standardowa gry FIFA 22 nie zawiera podwójnych uprawnień. Oznacza to, że jeśli kupisz Edycję Standardową gry FIFA 22 na PS4 i uaktualnisz ją do PS5 później, będziesz musiał kupić wersję gry na PS5, aby móc grać - Electronic Arts.

Sytuacja ta wzburzyła wielu graczy, którzy spodziewali się, że każda edycja gry gwarantować będzie darmową aktualizację. Standardowe wydanie FIFA 22 na PS4 to obecnie wydatek około 299 złotych, natomiast wersji Ultimate - 449 złotych, jak łatwo policzyć, przejście na nową generację będzie nas w tym wypadku kosztować 150 złotych.

Zobacz również:# Wszystko co wiemy na temat PES 2022