FISH - nowy gracz wśród kart pamięci

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, organizacja UTMA (Universal Transportable Memory Association) ujawniła kolejne szczegóły na temat nowego formatu kart pamięci. Znana jest już także jego oficjalna nazwa: FISH - Flash Internal Semiconductor Hard-drive.

FISH to uniwersalny nośnik pamięci, domyślnie wyposażony w port USB 2.0, który dysponuje transferem na poziomie 60 MB/s (480 Mb/s). Istnieje już również jego zminiaturyzowana wersja, przeznaczona dla telefonów komórkowych - Baby FISH. Prędkość transferu wydaje się być jednym z kluczowych zagadnień dla twórców FISH'a. Podkreślają oni, iż transfer 20 zdjęć w maksymalnej rozdzielczości, wykonanych aparatem z 4-megapikselową matrycą nie zajmie więcej, niż kilka sekund.

Dodatkową zaletę może także stanowić fakt wysokiej odporności nowego nośnika na wstrząsy, wibracje oraz wodę. Chipsety flash zamknięte są w szczelnej metalowej obudowie, co wyklucza ryzyko interakcji z przypadkowymi przedmiotami w kieszeni użytkownika. Pod względem rozmiarów, FISH kładzie na łopatki większość konkurencyjnych formatów - jest mniejszy nawet od miniaturowej karty xD Picture Card.

Początkowo karty FISH dostępne będą w wersji o pojemności 2 GB. Do końca roku planowane jest podniesienie tej granicy do 4 GB, a w kolejnych latach nawet do 16 GB. Miniaturowy nośnik przeznaczony dla telefonów komórkowych - Baby FISH, docelowo będzie posiadał 8 GB pojemności. Pozostaje jeszcze pytanie: co będziemy mogli przechowywać przy pomocy karty FISH? Wygląda na to, iż dość sporo: zdjęcia, filmy, muzykę, prezentacje, arkusze kalkulacyjne, mapy, hasła oraz inne tajne materiały z różnymi poziomami zabezpieczeń na tej samej karcie.

Wraz z wprowadzeniem karty FISH, organizacja UTMA zamierza również wdrożyć specjalny system o nazwie TADS (Task Automation Data Structures), którego zadaniem będzie automatyzacja takich procesów, jak między innymi transfer danych pomiędzy dwoma komputerami PC oraz do urządzenia typu PDA. Oczywiście gama dostępnych zadań będzie sukcesywnie rozszerzana. Premiera systemu TADS przewidziana jest na 25 marca.

Więcej informacji: http://www.fishmemory.org