FRITZ!Box Fon WLAN 7270 - nowy ruter od AVM

Na polski rynek trafił nowy produkt firmy AVM o nazwie FRITZ!Box Fon WLAN 7270. To wielofunkcyjne urządzenie sieciowe ma na celu realizację złożonych potrzeb zarówno zaawansowanych użytkowników indywidualnych, jak i małych firm.

Producent tym modelem inicjuje nową klasę ruterów, które dzięki wydajnemu procesorowi mają stanowić platformę dla sieciowych aplikacji i usług, takich jak IP-TV, wideo na żądanie (Video-on-Demand) i strumieniowe przesyłanie muzyki. FRITZ!Box Fon WLAN 7270 oferuje funkcjonalność rutera, modemu ADSL, zapory sieciowej, a ponadto zapewnia zaawansowane wsparcie dla telefonii tradycyjnej i internetowej.

Zintegrowany modem DSL, w połączeniu z czterema portami LAN i obsługą sieci bezprzewodowych w standardzie WLAN N (802.11n - draft 2.0) zapewnia dużą swobodę w zakresie budowy małej sieci i podłączania do Internetu komputerów oraz urządzeń multimedialnych. Godny podkreślenia jest fakt, iż jedno urządzenie obsługuje łącza ADSL zarówno w standardzie Annex A, jak Annex B. Dodatkowo dzięki interfejsowi WAN Ethernet możliwa jest współpraca z modemami kablowymi i sieciami LAN. Port USB 2.0 i zintegrowany serwer multimediów zapewnia natomiast możliwość współdzielenia plików w sieci lokalnej.

FRITZ!Box WLAN Fon 7120 - rozwiązanie sieciowe firmy AVM dla wymagajacych użytkowników

FRITZ!Box WLAN Fon 7120 - rozwiązanie sieciowe firmy AVM dla wymagajacych użytkowników

W zakresie sieci bezprzewodowych standard WLAN n w połączeniu z trzema antenami i technologią MIMO (Multiple Input Multiple Output) zapewnia transfer danych z prędkością do 300 megabitów na sekundę. Obsługiwane są przy tym dwie częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz. Druga z nich jest bardziej odporna na zakłócenia, co ma istotne znaczenie przy transmisji obrazu i dźwięku. Standardowo od pierwszego włączenia sieć jest zabezpieczana dzięki szyfrowaniu WPA/WPA2. Połączenie z siecią WLAN może być włączane i wyłączane automatycznie lub ręcznie za pomocą przycisku. Tryb Eco WLAN optymalizuje natomiast moc wyjściową, nawet wtedy, kiedy urządzenie jest w użyciu.

Produkt firmy AVM zapewnia duże możliwości w zakresie telefonii internetowej i opartej o tradycyjne linie telefoniczne (analogowe i ISDN). Obsługuje posiadane przez użytkownika telefony, a dzięki zintegrowanej stacji bazowej DECT oferuje też wsparcie dla aparatów bezprzewodowych. Można podłączyć do niego do sześciu mobilnych słuchawek i przypisać każdej z nich własny numer i sekretarkę automatyczną. Moduł DECT pozwala prowadzić jednocześnie trzy bezprzewodowe rozmowy. Jest ponadto dostosowany do pierwszej fazy standardu DECT (CAT-iq) zapewniającego dźwięk jakości HD. Wspiera też funkcje znane z telefonii ISDN, takie jak oczekiwanie na połączenie, przekierowanie czy trójstronne połączenia konferencyjne.

FRITZ!WLAN USB Stick N stanowi zalecane uzupełnienie dla prezentowanego rutera

FRITZ!WLAN USB Stick N stanowi zalecane uzupełnienie dla prezentowanego rutera

Oprogramowanie wewnętrzne obejmuje zintegrowaną automatyczną sekretarkę, faks, książkę telefoniczną, budzik, zaporę ogniową, ochronę rodzicielką, wsparcie dla VPN, WLAN timer oraz automatyczny dobór najlepszego kanału WLAN. Producent poświęcił też sporo uwagi ograniczeniu zużycia energii, realizowanemu w oparciu o tryb Eco.

Zalecanym uzupełnieniem opisywanego produktu jest bezprzewodowa karta sieciowa z interfejsem USB, o nazwie FRITZ!WLAN USB Stick N. Dzięki funkcji Stick&Surf ułatwia ona automatyczne ustanawianie bezpiecznego połączenia z ruterem.

Obydwa urządzenia są objęte pięcioletnią gwarancją oraz darmowym wsparciem technicznym. FRITZ!Box Fon WLAN 7270 jest oferowany w cenie 249 euro, natomiast FRITZ!WLAN USB kosztuje 89 euro.

Warto przypomnieć, że FRITZ!Box Fon WLAN 7270 został nagrodzony Złotym Medalem na targach Intertelecom 2008, które odbyły się w Łodzi na początku kwietnia bieżącego roku.


Zobacz również