FSF: list otwarty do Jobsa

Free Software Foundation wystosowała do szefa firmy Apple, Steve'a Jobsa, list otwarty, zawierający apel o zdjęcie zabezpieczeń z utworów niezależnych artystów dostępnych w iTunes, a także o użycie swoich wpływów w wytwórni Disney, aby ta również zrezygnowała z zabezpieczania swoich utworów muzycznych i filmowych poprzez FairPlay DRM.

Kampania prowadzona jest na witrynie DefectiveByDesign.org, oddziału Free Software Foundation przeciwstawiającemu się stosowaniu oprogramowania DRM. Grupa, podobnie jak większość użytkowników, twierdzi, że stosowanie DRM ogranicza ich prawa do nabywanych treści multimedialnych.

Petycja organizacji jest odpowiedzią na list, o którym pisaliśmy w artykule "Jobs nie chce DRM". Szef Apple wezwał w nim wielkie wytwórnie muzyczne do rezygnacji z DRM i to właśnie je obarczył odpowiedzialnością za obecny stan rzeczy. W liście do Jobsa czytamy między innymi, że to jednak Apple, jako największy dostawca muzyki chronionej przez DRM, ponosi dużą część odpowiedzialności za problemy, na jakie napotykają się klienci zmuszeni do kupowania zabezpieczonej muzyki.

Technologia DRM stosowana przez Apple - FairPlay - znalazła się ostatnio pod ostrzałem Unii Europejskiej, która uznała, że zamykając format DRM uniemożliwia odtwarzanie utworów kupionych w iTunes Music Store na urządzeniach innych firm. Rząd Norwegii zagroził nawet karami pieniężnymi, jeżeli Apple nie udostępni formatu FairPlay zewnętrznym deweloperom.

Petycja została udostępniona 6 marca, a pierwsze tysiąc podpisów udało się zdobyć w ciągu zaledwie pięciu godzin. Organizacja zamierza utrzymać ją online do końca bieżącego miesiąca, po czym zostanie ona przesłana do szefa Apple.

List otwarty do Steve'a Jobsa.