FSF pomaga uwolnić Ryzom

Free Software Foundation ogłosiła, że zamierza wspomóc kwotą 60 tys. USD kampanię $Free Ryzom$, mającą na celu wykupienie od bankrutującej francuskiej firmy Nevrax praw i kodu gry $Ryzom$ i udostępnieniu ich na zasadach licencji GPL.

Ryzom to gra typu MMORPG (massively multiplayer online roleplaying game), która mimo swojej innowacyjności nie zdołała uzyskać popularności podobnej do konkurencyjnych produktów - powodem tego jest m.in. upadłość firmy Nevrax, jej producenta.

Nie wiadomo na razie, co zamierza z nią zrobić bankrutująca firma - dlatego powstał pomysł odkupienia od właściciela praw i kodu oraz udostępnienie ich na zasadach licencji GPL. Umożliwiłoby to nie tylko szybszy rozwój samej gry przez społeczność użytkowników, ale także tworzenie na bazie wziętych z Ryzom silnika i architektury klient/serwer innych, "wolnych" gier podobnego typu.

Pomysł na zorganizowanie takiej kampanii zrodził się w głowach deweloperów pracujących nad grą w firmie Nevrax. Plan zakłada zebranie środków potrzebnych na wykupienie majątku upadającej firmy, po czym uwolnienie kodu. Inspiracją do takiego działania był podobny przypadek z projektem Blender, kiedy to w dwa miesiące roku 2002 udało się zebrać sto tysięcy euro na podobne przedsięwzięcie. Od tamtej pory program ten, służący do modelowanie 3D, animacji, renderingu itp. jest dostępny jako open-source.

Celem niniejszej kampanii jest zebranie dwustu tysięcy euro i przekonanie do planu sądu, w którym toczy się sprawa upadłościowa firmy Nevrax. Na chwilę obecną zebrano już 135 361 euro. Szczegółowe informacje na ten temat całego planu znaleźć można na forum Free Ryzom Campaign.

Wyczerpujący artykuł na temat kampanii można znaleźć w serwisie LWN. Wszyscy chętni mogą składać swoje datki poprzez oficjalną witrynę The Free Ryzom Campaign.

Galeria grafik z gry Ryzom.


Zobacz również