FVD - oficjalna premiera

Tajwański instytut ITRI (Industrial Technology Research Institute) oficjalnie zaprezentował specyfikację nowego formatu zapisu materiału wideo na nośnikach optycznych. Opracowany przy wsparciu tajwańskiego rządu format FVD (Forward Versatile Disc) umożliwia zapisanie na jednym nośniku dwuwarstwowym do 11 GB danych.

Nowy format to kolejny, pod Blu-ray i HD-DVD, pretendent do zastąpienia powszechnie dziś wykorzystywanego standardu DVD - eksperci twierdzą jednak, że FVD ma na to znikome szanse. Forward Versatile Disc umożliwia zapisanie na nośniku jednowarstowym do 6 GB danych (zaś na dwuwarstwowym do 11 GB) - czyli zaledwie o ok. 1,5 GB więcej niż na krążkach DVD. Ograniczenie to wynika z zastosowania w urządzeniach FVD czerwonego lasera. Firmy odpowiedzialna za powstanie konkurencyjnych standardów - Blu-ray i HD-DVD - postawiły na niebieski laser, co pozwoliło im na zapisanie na pojedynczym krążku do 25 GB danych.

Atutem FVD ma być wsparcie ze strony Microsoftu - już na początku roku informowano, że do kodowania materiałów wideo zapisywanych na krążkach FVD posłuży technologia opracowana przez Microsoft na potrzeby platformy Windows Media 9.

Z deklaracji przedstawicieli ITRI oraz firm wspierających rozwój FVD wynika, że jeszcze w tym roku do sklepów powinny trafić pierwsze odtwarzacze płyt FVD.


Zobacz również