FX bije Radeona

Układy graficzne NVIDII z serii GeForce FX 5900 zapowiadają zmianę lidera wydajności.

Na rynku najbardziej wydajnych układów graficznych, na którym króluje dziś Radeon 9800 Pro firmy ATI, może wkrótce dojść do ponownego odwrócenia ról: NVIDIA zamierza odzyskać tytuł lidera dzięki najnowszym procesorom z serii GeForce FX 5900. Te najbardziej zaawansowane technologicznie układy NVIDII, opracowane wspólnie z inżynierami przejętej firmy 3dfx, mają za zadanie stać się sztandarowym produktem o najlepszych parametrach.

NVIDIA wyciągnęła wnioski po historii z układem 5800 Ultra. Wprowadzony pod koniec zeszłego roku, a de facto obecny od marca 2003 procesor nie spełnił pokładanych w nim nadziei – głównie ze względu na wyjątkowo głośny system chłodzenia oraz wydajność niższą od konkurencyjnego rozwiązania ATI. Nowy układ 5900 także wykonano w technologii 0,13 mikrona, lecz w stosunku do 5800 obniżono częstotliwość taktowania rdzenia i pamięci do odpowiednio 450 i 850 MHz. Użyto przy tym „zwykłych” pamięci DDR, a nie drogich układów DDR 2. Samą szynę pamięci powiększono dwukrotnie do 256 bitów, dzięki czemu przepustowość osiągnęła 27 GB/s (dotychczas 16 GB/s, a w układzie ATI Radeon 9800 Pro – 21,8 GB/s).

W pierwszych, nieoficjalnych testach wersji prototypowych układy GF FX 5900 osiągają lepsze wyniki od konkurentów. To zasługa nie tylko większej przepustowości pamięci, lecz także nowych algorytmów przetwarzania danych, takich jak CineFX 2.0 (jednostki Pixel Shader dwukrotnie szybszej w porównaniu do 5800 Ultra) czy Ultra Shadow (cieniowania w czasie rzeczywistym z zachowaniem naturalnych efektów interferencji).