FX-ów ci u nas dostatek


Kilka stów w kieszeni

Karta dostarczana jest z ciekawym oprogramowaniem do sterowania programami multimedialnymi zainstalowanymi w komputerze. Jeśli masz dodatkowy tuner telewizyjny, to oprogramowanie z zestawu pozwoli na przekształcenie go w cyfrowy magnetowid. W pakiecie znalazły się także wartościowe gry, np. "Morrowind" czy "Tom Clancy's Ghost Recon". Z testowanych kart tylko model Microstara przekroczył barierę 10 tysięcy punktów w 3DMark 2001 SE. Zbliżył się nawet do 11 tysięcy. W grach opartych na silniku "Quake III" karta zapewni dobre osiągi nawet w rozdzielczości 1280x 1024. Z tą rozdzielczością można się zdecydować na uruchomienie 4-krotnego antyaliasingu, który powoduje całkowitą "niegrywalność" w wypadku standardowych modeli FX 5200.

Ewidentnym minusem karty jest jej cena, właściwie porównywalna z ceną tańszych modeli FX 5600. Model broni się bogatym wyposażeniem oraz - co również jest istotne - 3-letnią gwarancją. Jak zwykle, wybór należy do ciebie, ale jeśli uważnie liczysz pieniądze, pamiętaj, że na karcie MSI się nie zawiedziesz. Wartość dostarczanego w standardzie oprogramowania przekracza na rynku kilkaset zł. Warto o tym pomyśleć, mając do wyboru dwa podobne produkty niewiele różniące się ceną, lecz znacznie zawartością oprogramowania.

Informacje Micro-Star International

http://www.msi.com.tw ,http://www.msi-polska.pl

Cena 769 zł

Creative 3D Blaster 5 FX 5200 Ultra

FX-ów ci u nas dostatek

Creative 3D Blaster 5 FX 5200 Ultra

Creative, niegdyś największy odbiorca układów graficznych NVIDII, ostatnimi czasy mocno obniżył loty w segmencie kart graficznych. Tym razem jednak firma nie przepuściła okazji zarobienia na nowych procesorach serii FX i przygotowała pełną ofertę kart tego typu.

Do testu dostaliśmy model Ultra. Jego częstotliwości taktowania procesora i pamięci są identyczne z tymi, które wykorzystuje zwycięski Microstar. Wydajność jest jednak wyraźnie niższa, a zarazem sporo wyższa niż standardowych modeli FX 5200. Karta Creative'a bardzo przypomina produkt MSI. Podobny jest okrągły układ chłodzenia, w obu wypadkach miedziany radiator ze zintegrowanym wentylatorem. Podobieństwa przestaną cię dziwić w momencie, gdy na laminacie zobaczysz napis "Microstar". Właśnie ta firma produkuje karty dla Creative'a. Obie karty widzicie na zdjęciach, więc możecie zabawić się w zgadywankę - znajdź 5 różnic.

Nie musicie się jednak wysilać, bo różnica jest jedna - w postaci naklejki na układzie chłodzenia. Pamięci pozostawiono bez dodatkowego chłodzenia. Creative nie jest jednak tak hojny jak MSI, jeśli chodzi o jakość i ilość dodawanego oprogramowania. W zestawie znajdziemy tylko jedną grę - "Gun Metal". Oprogramowanie użytkowe również nie jest najwyższych lotów.

Drogo, oj drogo

Co gorsza, karta nie jest tańsza niż zdecydowanie lepiej wyposażony Microstar. Ultra potrzebuje więcej mocy, więc Creative wyposażył ją w tradycyjne gniazdo zasilania, do którego należy podłączyć jeden z zaczepów zasilacza. Jest również dłuższa niż większość konkurentów, dlatego zanim ją kupisz, zwróć uwagę, czy na przykład za slotem AGP na płycie głównej nie masz zamontowanych wysokich kondensatorów lub gniazd napędów dyskowych. Jeśli są, montaż FX Creative'a może być utrudniony. Karta jest droga, a wobec wydajniejszej i w dodatku tańszej konkurencji spod znaku MSI nie ma obecnie wielkich szans zdobycia popularności. Ceny się jednak szybko zmieniają, więc za miesiąc opłacalność produktu może być odmienna. Zalety karty, podobnie jak bliźniaczego Microstara, to dobra wydajność i cicha praca. Z uwagi na różnice w cenach pomiędzy tymi modelami, jest to produkt wyłącznie dla wielbicieli marki Creative.

Informacje Creative Labs

tel. (22) 8530266

http://www.creative.pl

Cena 799 zł