FX-ów ci u nas dostatek


Gainward FX PowerPack! Pro/660 TV/DVI

FX-ów ci u nas dostatek

Gainward FX PowerPack! Pro/660 TV/DVI

Karty Gainwarda z dopiskiem "Golden Sample" zawsze są lepsze od produktów standardowych. Firma stosuje w nich lepsze jakościowo pamięci, a procesory graficzne selekcjonuje tak, aby bez problemu pracowały z wyższymi częstotliwościami taktowania, niż określają to wymogi NVIDII. Tak jest właśnie w przypadku omawianej karty. Co prawda, rdzeń taktowany jest tylko o 10 MHz szybciej (260 MHz), ale pamięci "wyciągają" już 440 MHz, czyli o 10 procent więcej niż przewiduje norma. Moduły nie są chłodzone radiatorami. Czas dostępu do układu pamięci wynosi 4 ns. Nie jest to rezultat wybitny, ale w porównaniu do większości konkurentów z tego samego przedziału cenowego pozytywnie się wyróżnia.

Eksperckie sterowniki

Samodzielnie z Gainwarda można wycisnąć znacznie więcej mocy niż oferuje w standardzie (minimum to wzrost wydajności o ok. 10 procent). Jak zwykle, karta Gainwarda została solidnie wykonana, jej cechą charakterystyczną jest krwistoczerwony laminat i ciekawie wyglądający, okrągły układ chłodzenia. Zestaw złączy zawiera standardowy komplet podwójnych wyjść monitorowych (analogowe i cyfrowe) oraz wyjście telewizyjne. Firmowe sterowniki pozwalają na eksperymenty z dalszym przetaktowaniem procesora i pamięci karty. Przy niskiej cenie Gainward oferuje wydajność zdecydowanie wyższą niż pozostałe karty FX 5200.

W zależności od benchmarku i trybu pracy osiąga rezultaty o 10-30 procent lepsze niż konkurencyjne modele taktowane ze standardową częstotliwością. Jest równocześnie wolniejszy od modeli FX 5200 Ultra, lecz w kategorii opłacalności wypada korzystnie. Dołączony pakiet oprogramowania nie imponuje. Na uwagę zasługuje firmowa aplikacja do "podkręcania" karty - Expert Tool Plus. Pozostałe programy są już obowiązkowym dodatkiem (DirectX, Acrobat Reader itp). Z uwagi na dobre komponenty, solidne wykonanie i stosunkowo atrakcyjną cenę, kartę polecamy odbiorcom produktów Gainwarda - graczom, których uraduje każdy megaherc uzyskany z przetaktowania FX-a. Nie zraźcie się skromnie wyglądającym układem chłodzenia. Pomimo mało imponujących gabarytów bez problemów wywiązuje się z powierzonych mu zadań.

Informacje Multimedia Vision

tel. (22) 3389000

http://www.mmv.com.pl

Cena 499 zł

Triplex Millennium Silver FX5200

FX-ów ci u nas dostatek

Triplex Millennium Silver FX5200

Karty Tripleksa to absolutna nowość na polskim rynku. Tajwański producent nastawił się na odbiorców poszukujących produktów nietypowych, o wyśrubowanych parametrach, które otrzymujemy w standardzie bądź możemy uzyskać samodzielnie, "podkręcając" kartę graficzną. Recepta na uzyskanie takich efektów jest prosta i podobna do stosowanej przez Gainwarda: producent wybiera najlepsze jakościowo procesory, które dają szansę na dalsze przetaktowanie. Do tego dodaje wydajne pamięci, które również pracują z lepszymi parametrami. Triplex wyróżnia się jednak jeszcze czymś innym. Jego karty mają posrebrzany laminat, co ma chronić przed zakłóceniami elektromagnetycznymi oraz zwiększyć stabilność karty podczas wytężonej pracy.

Srebrna zagrywka

Już niedługo w naszych testach możecie spodziewać się prawdziwej ciekawostki graficznej, a mianowicie kart Tripleksa pozwalających na bezprzewodową transmisję obrazu do telewizora. W opisywanym modelu zastosowano pamięci Samsunga o czasie dostępu 4 ns, co - według ich producenta - pozwala na stabilną pracę nawet po przetaktowaniu do 500 MHz.

Na pierwszy rzut oka układ chłodzenia Tripleksa wygląda na potężny, okazuje się jednak, że pamięci nie są nim chłodzone. Radiator styka się jedynie z procesorem, lecz przymocowany do niego szeroki aluminiowy kołnierz od góry pokrywa dwie trzecie karty. Wydajność karty jest bardzo dobra - to najszybszy GeForce FX 5200 spośród testowanych. Różnice nie są może bardzo wyraźne, jednak "srebrny" model w większości prób znajdował się na czele stawki. Pamiętać należy także o jego wysokiej podatności na przetaktowanie. Nie braliśmy tego czynnika pod uwagę podczas testów, lecz próby pokazują, że model bezproblemowo osiąga taktowanie 570 MHz dla pamięci i 330 MHz dla procesora.

Srebrna powłoka ma jeszcze jedną zaletę - pozwala na lepsze odprowadzanie ciepła. Tu właśnie upatrujemy przyczyny wysokiej podatności karty na podkręcanie. Przy ekstremalnych wartościach taktowania urządzenie silnie się nagrzewało, jednak odprowadzanie ciepła odbywało się całą powierzchnią karty, a nie jak to zwykle bywa prawie wyłącznie poprzez radiator.

Informacje Zielony Słoń

http://www.zielony-slon.biz

Cena 475 zł