FX-ów ci u nas dostatek

Karty graficzne można dzielić według różnych kryteriów - wydajności, ceny, a także dostępności. Tym razem zdecydowaliśmy się przetestować tanie karty, których jest w sklepach najwięcej. Zajęliśmy się ostatnim hitem NVIDII - modelami z układami GeForce FX 5200 i FX 5200 Ultra.


Karty graficzne można dzielić według różnych kryteriów - wydajności, ceny, a także dostępności. Tym razem zdecydowaliśmy się przetestować tanie karty, których jest w sklepach najwięcej. Zajęliśmy się ostatnim hitem NVIDII - modelami z układami GeForce FX 5200 i FX 5200 Ultra.

FX-ów ci u nas dostatek

Procesor GeForce FX 5200 to dość ciekawy produkt. Użytkownicy narzekają na jego przeciętną wydajność, ale nie mogą zarzucić modelom z tej serii zawyżonej ceny. NVIDIA wprowadziła FX 5200 w najdogodniejszym dla siebie momencie, bo ATI nie ma obecnie modelu, który mógłby z nim konkurować. Nie chodzi o wydajność, bo w tej kategorii ATI ma wiele procesorów przynajmniej równie dobrych, jak FX 5200. Gra toczy się o zgodność z funkcjami oprogramowania DirectX 9. Budżetowy układ NVIDII spełnia ten warunek całkowicie. ATI oferuje obsługę zaawansowanych funkcji dopiero w kartach z Radeonem 9500, które są zdecydowanie droższe. Tańsze propozycje Kanadyjczyków spełniają wymogi DirectX 8.1 i obecnie to wystarcza.

FX-ów ci u nas dostatek

Parametry techniczne i wyiki testów

Zaawansowane efekty z DirectX 9 są na razie jedynie gadżetami, a zgodność kart z tym standardem nie zwiększa komfortu czy szybkości w grach, najwyżej polepsza samopoczucie posiadacza najnowszego produktu. Kolejne targi gier E3 są już za nami i na podstawie przedstawionych tam planów producentów możemy wnioskować, że mniej więcej od grudnia br. należy się spodziewać gier wykorzystujących nowe funkcje zaszyte w DirectX 9 i silnikach nowoczesnych kart graficznych. Jeśli planujesz kupno karty graficznej na dłużej, funkcje te będą zapewne dla ciebie istotne. Jeśli kartę zmieniasz co roku, to na razie DirectX 9 możesz sobie spokojnie podarować i pomyśleć o nim przy kolejnej wymianie sprzętu.

Co może GeForce FX 5200

Jeśli chodzi o obsługiwane funkcje, to jak już wspomnieliśmy, może wiele. Oparto go na silniku Cine FX, podobnym, choć nie identycznym z silnikiem modeli GeForce FX 5600 czy 5800. Nowością jest technologia obróbki grafiki, nazwana Intellisample. Oferuje kilka funkcji, które wspólnie mają zwiększać wydajność układu 3D podczas generowania obrazu doskonale wygładzonego, pozbawionego widocznych "schodków" na krawędziach. W FX 5200 producent zrezygnował jednak z kompresji koloru i kompresji bufora Z, które znajdziesz w droższych modelach. Jak widać z powyższego opisu, mechanizm od strony teoretycznej przygotowany jest bardzo dobrze. Gorzej z egzekwowaniem zaawansowanych instrukcji graficznych, które przekładają się na płynność generowania obrazu. Powód niedostatecznej wydajności w wyższych rozdzielczościach jest oczywisty. NVIDIA wyposażyła tani model tylko w cztery potoki renderigu z jedną jednostką teksturowania na każdy z nich. Urządzenie sprawnie pracuje w rozdzielczościach do 1024x768 pikseli, a powyżej wyraźnie gorzej. Na szczęście zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku ma 128 MB pamięci, która korzysta ze 128-bitowej szyny. Są jednak modele z 64 MB i 64-bitową szyną pamięci. Te karty radzimy omijać szerokim łukiem, a jeśli uprzesz się na model 64-megabajtowy, zalecamy poszukać wersji z interfejsem 128-bitowym (takie odmiany są). Wyniki podane w tabeli dowodzą, że GeForce FX 5200 całkiem sprawnie działa także w rozdzielczości 1280x1024 piksele, pod warunkiem zrezygnowania z jakichkolwiek efektów upiększających obraz, tj. filtrowania tekstur i ich wygładzania. Od ciebie zależy, co wybierzesz. Jedni wolą wyższą rozdzielczość i surowy obraz, inni niższą, lecz z naturalniej wyglądającymi obiektami i teksturami wyższej jakości.