Fabryka układów scalonych w prezencie

Lokalne władze jednej z chińskiej prowincji tak bardzo chcą mieć u siebie fabrykę układów scalonych, że postanowiły... zafundować ją prywatnej firmie. Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), jeden z największych producentow krzemowych kości, będzie miał zakład 300-milimetrowych wafli krzemowych w prowincji Hubei.

SMIC ma już podobną fabrykę w Pekinie. Tym razem jednak drugi zakład dostanie w prezencie. Pewien rodzaj współfinansowania inwestycji jest normalną praktyką wśród władz lokalnych, które chcą ściągnąć do siebie producenta układów scalonych. Nikt dotąd nie fundował jednak całej fabryki prywatnej firmie. Chiński zakład zostanie sfinansowany ze środków władz miasta Wuhan, powiązanej z nimi firmy inwestycyjnej oraz zarządu miejscowej strefy ekonomicznej.

Koszt budowy fabryki nie jest znany, ale w zależności od wielkości zakładu oraz technologii, które będą w nim wykorzystywane, powinien się on wahać w granicach 1-5 miliardów dolarów. Fabryka będzie własnością Wuhan Xinxin Semiconductor Manufacturing Corp., a zarządzać nią będzie SMIC. Pierwsze układy scalone wyjadą z niej w 2008 roku. Początkowe zdolności produkcyjne mają wynosić 12 500 plastrów miesięcznie i zostaną zwiększone do 20-25 tysięcy w roku 2009.