Face Controller - polscy studenci potrafią!

Face Controller to nazwa opracowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej systemu, który pozwala na sterowanie komputerem bez myszki i klawiatury. Wystarczy mimika, głos i gesty.

Face Controller powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą obsługiwać tradycyjnych peryferii. Jednym z rozwiązań polskiego systemu jest używanie... głowy jako myszki, a ust - jak jej przycisków. Otwarcie buzi działa jak kliknięcie, a klawiaturę zastępuje mowa - wystarczy przeliterować wyrazy, aby pojawiły się na ekranie. Face Controller został zaprezentowany podczas konkursu Imagine Cup, organizowanego corocznie przez Microsoft. Warto dodać, że to ciekawe rozwiązanie wykorzystuje Kinect for Windows, a więc jego koszty nie są wysokie.

Face Controller - polscy studenci potrafią!

Power of Vision

System nie został jeszcze ukończony, ale jest w zaawansowanej fazie. Marzeniem twórców jest takie jego ulepszenie, aby sterowanie komputerem mogło odbywać się przy użyciu jedynie... wzroku. Face Controller ma być nie tylko uniwersalną pomocą, ale także mają pod jego kątem powstać aplikacje przystosowane do wykorzystania wszystkich jego możliwościi. Twórcy Face Controllera to zespół Power of Vision w składzie: Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek, Tomasz Pleśniak i Piotr Wrotny. Ekipa działa pod czujnym okiem Tomasza Kapuścińskiego. Projekt znalazł się w finałowej piątce krajowej edycji Imagine Cup, teraz kolejnym krokiem studentów będzie wzięcie udziału w półfinałach światowych, które odbędą się już w maju. Trzymamy kciuki!

Zapraszamy także do obejrzenia filmiku prezentującego system.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: