Face ID i okulary przeciwsłoneczne - Sprawdź, co zrobić

Apple ułatwia identyyfikacje za pomocą Face ID, gdy używasz okularów przeciwsłonecznych na Twoim iPhone oraz iPad Pro, ale powinieneś znać ryzyko.

Face ID to technologia, która z pewnością zrewolucjonizowała rynek zabezpieczeń biometrycznych w urządzeniach mobilnych. Rozwiązanie to zostało zaimplementowane po raz pierwszy podczas prezentacji iPhone'a X we wrześniu 2017 roku. Jest to system rozpoznawania twarzy, który w nowych urządzeniach mobilnych firmy Apple zastąpił stosowany dotychczas czytnik linii papilarnych Touch ID wbudowany w przycisk Home. System składa się z dwóch modułów nazwanych TrueDepth: jeden emituje wiązkę małych punktów podczerwienie na twarz użytkownika, a drugi odczytuje powstały wzór, generuje trójwymiarową mapę twarzy i porównuje ze wzorem zapisanym podczas konfiguracji. Uwierzytelnienie następuje, gdy obie wzory są zgodnie. Face ID jest inteligentnym systemem, który sam wychwytuje zmiany w wyglądzie użytkownika i nie potrzebuje dodatkowej konfiguracji po upływie pewnego okresu czasu. System rozpoznaje twarz z okularami korekcyjnymi, różnego rodzaju dodatkami, makijażem oraz zarostem.

Face ID i okulary przeciwsłoneczne - Sprawdź, co zrobić

Źródło: macworld

Face ID skanuje również okolice naszych oczu i problem pojawia się, gdy zechcesz używać okularów przeciwsłonecznych. Gdy je założysz może się okazać, że system Cię nie rozpoznaje. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie, które pozwala zapobiec temu problemu, choć niestety jego uruchomienie skutkuje obniżeniem poziomu zabezpieczeń. Niestety, ale musisz wybrać wygoda czy bezpieczeństwo.

Oto, jak wyłączyć Wymagaj uwagi dla identyfikatora twarzy:

  • Przejdź do Ustawień
  • Przewiń do opcji Face ID
  • Podaj swój kod dostępu
  • Znajdź przełącznik Wymagaj uwagi dla identyfikatora twarzy i go naciśnij

Face ID i okulary przeciwsłoneczne - Sprawdź, co zrobić

To wszystko! Od teraz Face ID będzie działać nawet wtedy, gdy nosisz okulary przeciwsłoneczne.

Jakie zagrożenia niesie za sobą uruchomienie tej opcji?

Niestety tak, jak wspominaliśmy wyżej wyłączenie Wymagaj uwagi dla identyfikatora Face ID obniża poziom bezpieczeństwa. System TrueDepth skanuje również nasze oczy, aby dodatkowo zabezpieczyć nasz telefon, co jest niemożliwe do wykonania, gdy nosimy okulary przeciwsłoneczne.

Face ID i okulary przeciwsłoneczne - Sprawdź, co zrobić

W przypadki, gdy opcja jest aktywna Twój iPhone odblokuje się, gdy czujniki systemu TrueDepth będą całkowicie pewne, że widzą Twoje oczy. Po dezaktywacji iPhone odblokuje się nawet, gdy twoje oczy będą zamknięte. Możliwe będzie odblokowanie twojego telefony przy pomocy twojej twarzy, gdy będziesz spał. Musisz zadecydować, czy chcesz zaryzykować?