Face Noir - brudne sprawy w brudnym świecie

Face Noir to gra przygodowa w klimacie detektywistycznym, gdzie widać wpływ Raymonda Chandlera. Bohaterem jest były policjant, Jack Del Nero, który para się zawodem prywatnego detektywa.

Akcja rozgrywa się w czasach Wielkiego Kryzysu, jaki uderzył w Stany Zjednoczone na początku lat 30-tych XX wieku. Del Nero sprawia początkowo dość nieprzyjemne wrażenie - jest ponurym miłośnikiem whisky, który chwyta się każdego zlecenia, aby tylko zarobić na życie i... kolejną butelkę. Wolny czas spędza w tanich barach, a poznajemy go, gdy pewnego dnia otrzymuje proste zlecenie. Pewien bogaty, rozwiedziony dżentelmen ma dość wydawania pieniędzy na córkę, która orzeczeniem sądu ma być na jego utrzymaniu do dwudziestego pierwszego roku życia. Chodzi o to, aby zrobić jej kilka kompromitujących fotek. Jest to zarazem pierwsza misja w rozgrywce, podczas której można nauczyć się zasad kierowania, prowadzenia dialogów oraz kilku innych czynności - np. otwierania zamków czy dość oryginalnego kojarzenia faktów.

Łatwe zadanie to tylko miłe złego początki - wkrótce Jack zostaje wrobiony w morderstwo, jednak wychodzi za kaucją i ma zaledwie 24 godziny, aby znaleźć prawdziwego mordercę. Tak zaczyna się właściwa przygoda, która niemal do samego końca przypomina klasyczny kryminał, jednak pod koniec zmienia się w coś... niespodziewanego. Oczywiście nie zdradzę, w co, aby nie psuć zabawy, jednak końcówka może zarówno zachwycić, jak i zdegustować gracza. Jeśli zaś chodzi o samą grę, mamy w Face Noir klasyczny point and click - zbieramy przedmioty, używamy ich, prowadzimy rozmowy z postaciami niezależnymi, itp. - jednak jest on wzbogacony o kilka niecodziennych rozwiązań. Po pierwsze - zamieszczono tu czynności wymagające refleksu. Na przykład na posterunku policji Jack prosi dyżurującego policjanta o rozmowę z inspektorem, a gdy ten wychodzi, aby go zawołać, należy wykorzystać jego nieobecność na przeszukanie dyżurki. Trzeba zacząć tą czynność odpowiednio wcześniej, inaczej Jack odmówi.

Po drugie - zadania wymagające ruszania myszką. Te występują podczas otwierania rozmaitych przedmiotów, np. panelu na ścianie, czy też np. przecinania lin. Należy ruszać myszką tak, jakby na ten czas stała się wirtualną ręką. Trzecia rzecz to otwieranie zamków, które przypomina nieco rozwiązanie z klasycznej serii Thief - gracz manipuluje wytrychami, otwierając kolejne zapadki zamka. Ostatni nietypowy element to kojarzenie faktów - pokazana jest wówczas plansza ze znanymi Jackowi informacjami, a zadanie to właściwe połączenie dwóch z nich, co pozwoli "wygenerować" pytanie dla rozmówcy. Oczywiście bez tego fabuła nie ruszy dalej, a trzeba przyznać, że jest ona jak dobry kryminał - wciąga i sprawia, że nie ma się ochoty przerywać zabawy.

Jednak na minus należy policzyć jej całkowitą liniowość oraz sztuczne wydłużanie czasu gry. To drugie to często spotykana sytuacja - nie można wziąć czy użyć jakiegoś przedmiotu, nim nie wykona się akcji na innej planszy. Tak więc choć człowiek ma ochotę zabrać coś ze sobą, Jack odmawia (często zabawnie tłumacząc, że nie jest zbieraczem wszelkiego śmiecia, jaki zobaczy), a potem okazuje się, że i tak musi wrócić w to miejsce. Wówczas nie ma żadnych problemów z powiększeniem ekwipunku o ignorowany wcześniej przedmiot. To jednak jedyny z większych minusów rozgrywki. Produkcja ta ukazała się w polskiej wersji językowej i należy pochwalić IQ Publishing za świetną jakość polonizacji - w trakcie całej zabawy nie ma nawet jednej literówki w napisach, jakie widzimy na ekranie.

PODSUMOWUJĄC

Face Noir ma wszystko to, co jest ważne dla miłośników gier przygodowych - długą, wciągającą fabułę, rozmaite zagadki oraz niespodziewane zwroty akcji. Ponurość rozgrywki potęguje odpowiednie dobranie barw - najczęściej są to przyciemnione kolory. W tle cały czas towarzyszy graczowi muzyka jazzowa, co jeszcze bardziej oddaje "ducha epoki", jednak na dłuższą metę może ona po prostu nudzić. Pomijając jednak to, otrzymujemy solidną opowieść, która z pewnością zapadnie w pamięć.

PLUSY:

+ fabuła, długi gameplay, klimat, nowatorskie rozwiązania

MINUSY:

- dziwne zakończenie, nużąca ścieżka dźwiękowa, liniowość

Ocena końcowa: +4/6

Wydawca: Daedalic Entertainment

Wydawca PL: IQ Publishing

Producent: Mad Orange

Wymagania systemowe:

  • OS:Windows XP, Vista, 7,8
  • Procesor 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta graf. 128 MB
  • 2 GB HDD
  • wersja językowa: polska