Facebook 1.7 - spora aktualizacja aplikacji na Androida

Do tej pory oficjalna aplikacja Facebooka nie grzeszyła użytecznością i brakowało jej kilku ważnych funkcji dostępnych w webowej wersji serwisu. Czy najnowsza aktualizacja rozwiązuje te problemy?

facebook mobilny

Wczoraj w nocy na fanpage’u Facebook for Android pojawiła się informacja o nowej wersji aplikacji oznaczonej numerkiem 1.7. Nie było to duże zaskoczenie, ponieważ kilka dni temu podobne uaktualnienie dostali użytkownicy urządzeń od Apple opartych na iOS.

Screen z mobilnej aplikacji Facebook'a

Screen z mobilnej aplikacji Facebook'a

Aplikacja wnosi kilka usprawnień. Po pierwsze dodana została obsługa przez system 3.x HoneyComb stosowany w tabletach, takich jak recenzowana przez nas Motorola Xoom. Od dziś możemy dużo prościej zarządzać ustawieniami prywatności i publikować wpisy do wybranych grup, dokładnie tak jak na to pozwalają najnowsze ustawienia prywatności w webowej wersji portalu. Widać tutaj dużą inspirację serwisem Google Plus i jego aplikacją mobilną, która pojawiła się w wakacje. W końcu pojawiła się opcja pull-to-refresh, czyli możliwość “pociągnięcia" walla w celu jego odświeżenia, obecna już od kilku wydań w oficjalnej aplikacji Twittera. Możemy także łatwo tagować osoby, jak i miejsca w statusach - bez konieczności przebijania się przez kilka pod-menu ustawień w zakładce Places. Prócz tego poprawiono sporo najbardziej uciążliwych błędów.

Uwaga na GPS!

Zauważyliśmy tylko jedną niepokojącą rzecz: każdorazowe uruchomienie aplikacji wiąże się z krótkim złapaniem sygnału GPS i nie jest możliwe wyłączenie tej funkcji. Z pewnością ma to związek z większym wyeksponowaniem usługi Places umożliwiającej zameldowanie się w określonej lokacji, ale korzysta z niego relatywnie mała grupa osób. Dla pozostałych będzie to zbędnie zużywało baterię. Jeśli często korzystamy z aplikacji Facebooka ale nie interesuje nas geolokalizacja, warto rozważyć systemowe wyłączanie GPSu.

Aktualizację zainstalujecie oczywiście z Android Market’u.