Facebook Apps i Google Apps blokowane przez urządzenia Netasq

Netasq rozszerzył ochronę aplikacji sieci klasy UTM. Administrator może kontrolować nie tylko oprogramowanie instalowane w systemie, jak Gadu-Gadu czy Tlen, ale również aplikacje sieciowe, np. Facebook Apps (np. FarmVille) i Google Apps (Gmail, Google Docs).

Netasq opracował zintegrowany z firewallem system wykrywania i blokowania włamań (IPS). Wykorzystywany w urządzeniach Netasq mechanizm sprawdza kod HTML danej strony internetowej, a następnie normalizuje go przed przesłaniem do użytkownika, dzięki czemu usuwa niebezpieczną zawartość. W efekcie - w przeglądarce użytkownika ma pojawić się już bezpieczna strona WWW. Jest to pierwsze rozwiązanie klasy UTM, które nie blokuje całych stron internetowych, a jedynie usuwa niebezpieczną treść.

netasq

netasq

Aplikacje Facebooka i Google’a, mimo, że wykorzystują ruch szyfrowany, również mogą być kontrolowane przez Netasq. Urządzenia Netasq UTM deszyfrują pakiet danych, sprawdzają jego zawartość, a następnie ponownie szyfrują z podpisanym certyfikatem Netasq. Sam administrator podejmuje decyzje czy zaszyfrowany ponownie pakiet odsyłać użytkownikowi czy go zablokować. Korzystając z tej usługi, użytkownik nadal ma dostęp do serwisu , nie uda mu się jednak uruchomić żadnej aplikacji, która żąda dostępu do informacji na jego temat.

Dystrybutorem urządzenia Netasq jest firma Dagma.