Facebook Apps i Google Apps blokowane przez urządzenia Netasq

Netasq rozszerzył ochronę aplikacji sieci klasy UTM. Administrator może kontrolować nie tylko oprogramowanie instalowane w systemie, jak Gadu-Gadu czy Tlen, ale również aplikacje sieciowe, np. Facebook Apps (np. FarmVille) i Google Apps (Gmail, Google Docs).

Netasq opracował zintegrowany z firewallem system wykrywania i blokowania włamań (IPS). Wykorzystywany w urządzeniach Netasq mechanizm sprawdza kod HTML danej strony internetowej, a następnie normalizuje go przed przesłaniem do użytkownika, dzięki czemu usuwa niebezpieczną zawartość. W efekcie - w przeglądarce użytkownika ma pojawić się już bezpieczna strona WWW. Jest to pierwsze rozwiązanie klasy UTM, które nie blokuje całych stron internetowych, a jedynie usuwa niebezpieczną treść.

netasq

netasq

Aplikacje Facebooka i Google’a, mimo, że wykorzystują ruch szyfrowany, również mogą być kontrolowane przez Netasq. Urządzenia Netasq UTM deszyfrują pakiet danych, sprawdzają jego zawartość, a następnie ponownie szyfrują z podpisanym certyfikatem Netasq. Sam administrator podejmuje decyzje czy zaszyfrowany ponownie pakiet odsyłać użytkownikowi czy go zablokować. Korzystając z tej usługi, użytkownik nadal ma dostęp do serwisu Facebook, nie uda mu się jednak uruchomić żadnej aplikacji, która żąda dostępu do informacji na jego temat.

Dystrybutorem urządzenia Netasq jest firma Dagma.