Facebook: Oś Czasu. Włączam i konfiguruję

To mały krok dla ludzkości, ale wielki dla mojego profilu. Oś Czasu na Facebooku zatacza coraz szersze kręgi, więc postanowiłem złapać ją, zanim to ona dopadnie mnie. Zastanawiasz się jak włączyć i skonfigurować Oś Czasu? Zobacz moje starcie z tym "postrachem" użytkowników Facebooka.


Jeszcze do niedawna myślałem, że Facebook nie zmusi użytkowników do korzystania z Osi Czasu. Wydawało mi się nawet, że po fali protestów (niemal tak potężnych jak w sprawie ACTA), Mark Zuckerberg zmięknie i spróbuję wycofać się z szumnych zapowiedzi. Okazało się, że jest całkiem inaczej. Każdy użytkownik, który nadal chce używać Facebooka, będzie musiał "skorzystać" z Osi Czasu. Skoro więc nie chcę powrotu do NK, a w Google+ (zapraszam do Kręgów :) ) nadal brak moich najbliższych znajomych, postanowiłem sprawdzić o co chodzi z tą całą Osią.

Facebook. Oś Czasu. Zaczynam zabawę :-)

Oś Czasu na Facebooku uruchomić bardzo łatwo. Wystarczy wejść na podstronę Przedstawiamy Oś Czasu, a następnie w prawym dolnym rogu kliknąć przycisk "Uzyskaj...". No i uzyskałem:

Facebook: Oś Czasu. Włączam i konfiguruję

Oś Czasu na Facebooku chwilę po aktywacji

Wygląd profilu mnie nie zaskoczył. Widziałem już kilka Osi Czasu i ta zbytnio się na wyróżnia. Istotne informacje znajdujemy na samej górze. Jak się okazuje, znajomi widzą na razie poprzednią wersję mojego profilu. Od zespołu Facebooka dostałem 7 dni na uporządkowanie swoich treści i ustawień prywatności. Mogę oczywiście zakończyć edycję wcześniej i kliknąć "Opublikuj teraz", aby przyśpieszyć oficjalną premierę.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Twitter się sypie. Musk wystraszył pracowników

Oś Czasu to niezły sposób na przypomnienie sobie wcześniejszej aktywności w serwisie społecznościowym. Podczas przeglądania treści wyświetlanych w profilu może pojawić się refleksja... Czy przypadkiem nie zrobiłem czegoś, by znaleźć się na liście Zwolnionych z powodu Facebooka? Nawet jeśli tego typu "społecznościowych" grzechów nie popełniłem, dostrzegłem jednak rzeczy, których nie chcę specjalnie wyróżniać w swojej internetowej, jak i realnej, historii. Chcąc je usunąć należy skierować kursor myszy w prawy górny róg takiej notki i po kliknięciu w "Ołówek" zeedytować ją lub usunąć.

Facebook: Oś Czasu. Włączam i konfiguruję

Nieciekawy wpis można usunąć z Osi Czasu

Jak widać, obok wyświetliła się również "Gwiazdka". Jest to opcja do wyróżnienia pewnych, szczególnie istotnych dla nas, wpisów i życiowych wydarzeń. Można wyróżnić zdany egzamin na prawo jazdy, zaręczyny ale też szczególnie interesujący artykuł czy piosenkę z YouTube.

Zdjęcie w tle. Coś dla pomysłowych

Spoglądając w górną część Osi Czasu, zauważyłem przycisk: "Dodaj zdjęcie w tle". O co tutaj chodzi? "Wybierz niepowtarzalne zdjęcie, które będzie wyświetlane na górze Twojej osi czasu" - podpowiada zespół Facebooka, dodając niżej, że nie należy łączyć tej przestrzeni z marketingiem czy promocją swoich usług lub też zamieszczać fotografii chronionych prawem autorskim.

Inaczej mówiąc, jest to miejsce na jakieś inne zdjęcie z naszej kolekcji, które w szczególny sposób wyraża naszą osobowość czy zainteresowania (zresztą, może to też być po prostu ładne zdjęcie jakiegoś krajobrazu). Słowem: tablica, po której profil będą rozpoznawać znajomi.

Facebook: Oś Czasu. Włączam i konfiguruję

Taki sobie profilek jednego gościa :-)

Na szczęście: łatwo to uporządkować

Tuż pod "zdjęciem w tle", po prawej stronie, znów widzę dwa przyciski (dopisek z przyszłości: bardzo ważne przyciski). "Zaktualizuj informacje" - to taki zbiór danych, które złapał o nas Facebook. Gdzie pracuję, gdzie się uczę, gdzie mieszkam, w co wierzę... Można to szybko zedytować i poustawiać wedle woli. Obok - "Dziennik aktywności". Wszystkie podjęte przeze mnie akcje na Facebooku. Tyle tego, że aż strach. Można jednak łatwo przejrzeć i pousuwać to, co zbędne lub (z punktu widzenia czasu) szkodliwe. Niektóre aktywności - jak wpisy na tablicach znajomych - nie mogą zostać ukryte, ale można je usunąć. Posty, które pojawiają się na twoim profilu, takie jak aktualizacje statusów i linki do stron internetowych, mogą zostać ukryte, tak by widziały je tylko określone osoby. Obok postów widoczne są dwie ikonki - "Znajomi" i "Dozwolone na osi czasu". Po kliknięciu tej pierwszej, obok postu wysunie się menu z opcjami podobnymi do nowych ustawień prywatności Facebooka. Można ustawić, by stary wpis był publiczny, tylko dla znajomych, tylko dla ciebie lub wybrać ustawienia niestandardowe, które np. wyłączają pewne osoby. Jeśli klikniesz na ikonkę "dozwolone na osi czasu", możesz tam ustawić czy post ma być pokazywany na osi czasu (specjalnie wyeksponowany), dozwolony w tym miejscu czy też ukryty.

Treści prezentowane w dzienniku aktywności można sortować według ich rodzaju, co może być bardzo pomocne przy poszukiwaniu konkretnego postu sprzed paru miesięcy lub lat. Aby tego dokonać kliknij na rozsuwane menu "wszystko" w prawej górnej stronie ekranu i wybierz filtr: posty, zdjęcia, notatki, kliknięcia "Lubię to!" itp..

Facebook jako osobista kronika

Ciekawostką na Osi Czasu jest możliwość dodawania, nie tylko aktualnych wpisów, ale też prowadzenia kroniki zdarzeń z przed-facebookowego życia. W menu dodawania wpisów (poza statusem, zdjęciem czy lokalizacją) pojawiła się ikonka "Wydarzenie z życia". Można dodawać informacje i zdjęcia dotyczące wielu różnych sytuacji: kiedy znalazłem pracę? A może kiedy udałem się na emeryturę? Rocznica ślubu, narodziny dziecka. To tylko kilka najczęstszych przykładów.

Fajna ta Oś Czasu

Trochę bałem się Osi Czasu na Facebooku. Niesłusznie. Teraz myślę, że to dość ciekawy sposób prezentacji treści, który w dość prosty sposób, każdy może dostosować do własnych potrzeb.

Przeczytaj też:

Facebook: Oś Czasu. Ustawienia prywatności, które warto dostosować

Oś Czasu to nowy układ strony profilowej wprowadzany na Facebooku. Może on wyeksponować statusy i wpisy, które zamieszczaliśmy na swoim koncie kilka lat wcześniej. Prezentujemy ustawienia prywatności, które należy dostosować zanim nasza Oś zostanie opublikowana przez nas lub Facebooka.

Facebook: Oś Czasu już niedługo na wszystkich profilach

Niektórzy użytkownicy Facebooka żyją w nieświadomości, a inni celowo nie zdecydowali się jeszcze na przygotowanie i zaprezentowanie swojej Osi Czasu. Informacja dla nich jest jednak taka, że wszyscy, którzy chcą nadal korzystać z serwisu będą mieli swoją Oś Czasu i to już w ciągu najbliższych tygodni.

____________________________________

PS: jeszcze przed końcem lutego uruchomiona zostanie Oś Czasu dla Stron. Będzie podobna do opisanej powyżej, jednak wzbogacona o pewne funkcje marketingowe i biznesowe.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: