Facebook Portal. Głośnik, kamera, wyświetlacz. Gorszego momentu na premierę nie ma

Tuż po gigantycznej aferze, w którą wciągnięto dane 50 mln użytkowników Facebooka, serwis społecznościowy Marka Zuckerberga decyduje się pokazać światu dwa inteligentne urządzenia, które mają ułatwić prowadzenie rozmów wideo ze znajomymi. Trudno wyobrazić sobie gorszy czas na premierę Facebook Portal oraz Facebook Portal+.

Facebook Portal

Facebook Portal ma ekran o przekątnej 10 cali i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Większym i obracanym wyświetlaczem może się pochwalić Portal+ (15 cali i 1920 x 1080 pikseli). W obu wariantach zastosowano ruchomą kamerę, która podąża za użytkownikiem poruszającym się po pomieszczeniu. W ten sposób, jak zapewnia Facebook, nasz rozmówca cały czas będzie nas widzieć, niezależnie od tego czym się aktualnie zajmujemy.

Mózgiem obu głośników jest Alexa, czyli inteligentny asystent Amazonu. Prowadzenie rozmów głosowych i wideorozmów jest możliwe z każdym użytkownikiem Messengera. Wystarczy mieć smartfon lub tablet, który obsługuje tę aplikację. Dodatkowo stworzono możliwość rozmowy grupowej z maksymalnie siedmioma użytkownikami. Facebook zapewnia, że żadne treści nie są przez głośnik przechowywane.

Kamera nie ma systemu rozpoznawania twarzy. Można ją w dowolnym momencie zasłonić, a dodatkowo osobnym przyciskiem wyłączyć mikrofon. To powinno nieco uspokoić użytkowników, którzy na fali ostatnich wpadek Facebooka stracili zaufanie do popularnego serwisu społecznościowego. Czy to jednak wystarczy, aby Portal i Portal+ przekonały do siebie klientów? Obawiam się, że nie.

Portal wyceniono na 199 dolarów, a większy Portal+ na 349 dolarów. Produkt jest już dostępny w sprzedaży na terenie USA.