Facebook, Twitter i BalckBerry zaproszone do rozmów w sprawie zamieszek

Zarządy serwisów społecznościowych Facebook i Twitter oraz usługi BlackBerry Messenger (BBM) zostały wezwane na spotkanie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Ma się ono odbyć w tym tygodniu, a dotyczyć będzie wykorzystania produktów tych firm w czasie zamieszek.

Zamieszki z początku sierpnia doprowadziły do zniszczeń w Londynie, Manchesterze, Salford, Birmingham, Bristolu, Liverpoolu i Nottingham. W wielu przypadkach do organizacji dużych grup, uczestnicy zamieszek wykorzystywali popularne serwisy społecznościowe i usługę BBM.

W środę dwie osoby zostały skazane na cztery lata więzienia za nakłanianie do przemocy na Facebooku. Rząd rozważa także zablokowanie serwisów społecznościowych dla osób podejrzanych o udział w zamieszkach. Idea taka spotkała się jednak ze sprzeciwem organizacji broniących praw człowieka.

Zobacz również:

  • Twitter zakazuje udostępniania osobistych zdjęć i filmów
  • Jak zamknąć swoje konto Twitter? [PORADNIK]
  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 i 2022 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 30.11.2021]

Jak poinformowało BBC, Facebook potwierdził swoje uczestnictwo w rozmowach z brytyjskim rządem. W oświadczeniu serwis podał, że oczekuje na spotkanie, na którym będzie mógł wyjaśnić jakie kroki podejmuje w celu zapewnienia, że jest bezpieczną i pozytywną platformą dla ludzi w Wielkiej Brytanii w obecnym trudnym okresie.

Londyńska policja podaje, że udaremniła ataki na Oxford Street i w innych miejscach dzięki informacjom od Twittera i BlackBerry, które z tego powodu miało też pewne problemy z hakerami na swoim blogu.