Facebook chce mieć własne drony, które będą dostarczać internet

Niewykluczone, że Facebook jest zainteresowany zakupem firmy produkującej drony. Mark Zuckerberg nie ma jednak zamiaru prowadzić działań militarnych, ani budować sieci dystrybucji jak Amazon. Drony mają zostać wykorzystane do dostarczania internetu w regionach, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury.

Drony produkowane przez firmę Titan Aerospace, którą podobno chce kupić Facebook, to sporej wielkości bezzałogowe statki powietrzne. Mogą one latać w wysokości 20 kilometrów nad ziemią, a od startu mają pracować nieprzerwanie przez pięć lat. Ich zadaniem ma być dostarczanie połączenia internetowego nawet dla pięciu miliardów ludzi z różnych rejonów świata. Pierwszym regionem, gdzie takie drony mają działać w ramach wspieranej przez Facebooka inicjatywny Internet.org, jest Afryka.

Facebook oczywiście widzi w tym swój interes. Dostarczenie łącza internetowego do krajów rozwijających się ma spowodować wzrost liczby zarejestrowanych i aktywnych użytkowników w serwisie. Już teraz właśnie te rynki są odpowiedzialne za największy przyrost użytkowników na największym portalu społecznościowym świata. Mark Zuckerberg zresztą już od dawna mówił o tym, że zależy mu na dostarczeniu tanich łącz internetowych, a właśnie drony Titan Aerospace mogą to umożliwić.

Zobacz również:

  • Chcesz zabrać drona na wakacje? O tym musisz pamiętać
  • Nowa funkcja na Instagramie
  • Nowa funkcja na Instagramie

Za zasilanie bezzałogowych pojazdów Titan Aerospace odpowiadają umieszczone na nich ogniwa słoneczne. Dzięki temu dron, o udźwigu 100 kg i o rozpiętości skrzydeł o długości 60 metrów, wysłany raz w powietrze na wysokość 20 kilometrów nie musi lądować i uzupełniać paliwa przez pięć lat. Połączenie 11 tysięcy takich pojazdów wraz ze sprzętem zapewniającym możliwość bezprzewodowej transmisji danych miałoby umożliwić tani dostęp do internetu użytkownikom na wielu obszarach, gdzie położenie światłowodów i wybudowanie BTS-ów jest dziś nieopłacalne.

Facebook chce mieć własne drony, które będą dostarczać internet

Jeden dron miałby, przynajmniej w teorii, zapewnić łączność internetową na obszarze 17 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na takiej powierzchni konieczne byłoby postawienie masztów 100 klasycznych stacji bazowych. Oprócz tego drony Titan Aerospace mogą służyć do wykonywania badań, które obecnie realizowane są przez znacznie droższe satelity. O tym, czy faktycznie Facebook zdecyduje się na zakup dronów i dostarczanie internetu dowiemy się pewnie w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

źródło: technologie.gazeta.pl