Facebook ciągle pracuje nad wprowadzeniem układu Timeline

Sześć tygodni po prezentacji osi czasu Timeline przez prezesa serwisu Marka Zuckerberga na konferencji F8, użytkownicy Facebooka ciągle czekają na wprowadzenie nowego układu profili. Miał on pomagać w organizowaniu i eksponowaniu naszej minione aktywności. Nowa funkcjonalność miała zostać wprowadzona w ciągu kilku tygodni, ale od tamtego czasu minęło już półtora miesiąca.

Mark Zuckerberg prezentuje Timeline

Oś Czasu na Facebooku - jak włączyć i skonfigurować?

Większość użytkowników Facebooka ciągle czeka na Timeline. Nowy układ używany jest już jednak przez 1,5 mln beta-testerów. Zaproszenia do bety zostały udostępniona wyłącznie deweloperom aplikacji dla serwisu. Facebook nie określił jeszcze konkretnej daty wprowadzenia nowego układu profilu, ale początkowo wspominany okres kilku tygodni coraz bardziej się wydłuża.

Zobacz również:

  • Zhakowane posiedzenie rządu wyświetlało porno z Final Fantasy VII
  • Windows 11 - użytkownicy są źli, że Microsoft usuwa ważne funkcje

Firma nie zdecydowała się poinformować o przyczynach opóźnień we wprowadzeniu układu Timeline. Niektórzy uważają nawet, że nigdy nie ujrzy on światła dziennego. Blog All Facebook zadał pytanie, czy kiedyś zobaczymy Facebook Timeline? 12 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nigdy do tego nie dojdzie, 18 proc. stwierdziło, że ich to nie interesuje, 27 proc. uważa, że nowy układ ma jeszcze za dużo błędów, a 37 proc. uznało, że Timeline ukaże się, jak tylko zakończy się proces o znak towarowy.

Walka o nazwę

Właśnie nazwa Timeline może być główną przyczyna opóźnienia. 29 września firma Timelines oskarżyła Facebooka o naruszenie jej znaku towarowego. Strona Timelines.com jest generowanym przez użytkowników zasobem informacji historycznych opatrzonych zdjęciami, filmami, wpisami z Wikipedii i innymi informacjami. Jej twórcy uważają, że użycie terminu Timeline przez Facebooka może ich doprowadzić do poważnych problemów.

Właściciele serwisu uważają, że jeśli Facebook wprowadzi układ Timeline, to ostatecznie wyeliminuje to ich serwis z internetu, a także doprowadzi do mylnego wrażenia użytkowników, że obie firmy są ze sobą jakoś związane. Timelines zażądało, by Facebook otrzymał tymczasowy zakaz używania terminu Timeline. Sąd odrzucił te żądania, a obie strony spotkają się w sądzie w grudniu.

Zdaje się mało prawdopodobnym, by Facebook wstrzymał wydanie nowego układu w formie osi czasu w związku z oskarżeniami o naruszenie znaku towarowego. Jest to jeszcze mniej prawdopodobne po tym, jak sąd odrzucił wstępne żądania firmy Timelines. Wydanie nowego układu profilu może się jednak opóźnić w związku z obawą o negatywne reakcje użytkowników.

Ponad 50 procent użytkowników niezadowolonych ze zmian

Według badań USA Today i Gallup, niedawne zmiany na Facebooku (listy znajomych, pasek ostatnich aktywności znajomych, możliwość subskrypcji itd.) nie podobają się 56 proc. użytkowników. Pozytywną opinię na ich temat miało 34 procent ankietowanych.

Prawie wszystkie wprowadzane przez serwis zmiany były przyczyna do krytyki ze strony użytkowników. Pojawienie się Timeline znacząco zmieni wygląd, i funkcjonalność Facebooka. Może wywołać to największy sprzeciw użytkowników od początku istnienia serwisu społecznościowego.

Google+ zdobywa nowych użytkowników i ma ich obecnie 40 mln. Facebook czuje więc, że poważną aktualizację, jaką jest Timeline, musi przeprowadzić tak, by użytkownicy byli z niej zadowoleni. Prawdopodobnie właśnie nad tym pracują teraz deweloperzy serwisu. Profil w układzie Timeline musi oferować czytelne ustawienia prywatności i być pozbawiony błędów.

Nowe opcje w Timeline

Facebook dodał właśnie nową funkcję, która pozwala zmienić datę aktualizacji statusu. Dzięki temu będzie można dodawać zdarzenia z przeszłości na naszej linii czasu. Jeśli ukończyliśmy szkołę w 2000 roku, to nowa funkcja pozwoli nam np. dodać statu Dziś odebrałem świadectwo... z odpowiednią datą.

Facebook ciągle pracuje nad wprowadzeniem układu Timeline

Dodawanie statusu z wcześniejszą datą

Serwis społecznościowy eksperymentuje także z nowym interfejsem dodawania statusów oraz innymi mniejszymi zmianami i ustawieniami. Jeśli pojawią się jakieś nowe informacje na temat układu Timeline na Facebooku to na pewno was poinformujemy.