Facebook: darmowy Internet zaoferuje więcej treści

Internet.org to szczytna inicjatywa Facebooka mająca na celu zapewnienie mieszkańcom słabo rozwiniętych krajów darmowego Internetu. Niestety jest ona mocno ograniczona co do dostępnych treści. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Mark Zuckerberg w sierpniu 2013 roku poinformował o założeniu organizacji Internet.org, której hasło brzmi:

"Nikt nie powinien musieć wybierać pomiędzy dostępem do Internetu, jedzeniem i medycyną"Internet.org to projekt mający przede wszystkim na celu zapewnienie darmowego Internetu mieszkańcom regionów, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury. Facebook nawiązał współpracę z różnymi firmami, w tym operatorami komórkowymi w Azji i Afryce. Pierwsi z nowej platformy skorzystali mieszkańcy Zambii.

Zuckerberg reaguje na krytykę

Darmowy Internet dla użytkowników Internet.org oczywiście nie mógł cechować się takimi parametrami, jak płatny w bardziej rozwiniętych krajach. Pozwalał jednak na dostęp do prostych stron WWW za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfona.

Zobacz również:

  • Facebook zmieni nazwę

Choć sama inicjatywa jest szczytna, spotkała się jednak z krytyką ze względu na mocno ograniczone zasoby darmowych treści, które Facebook udostępniał ze swoimi partnerami. Podczas jednego z wywiadów udzielonych w połowie kwietnia 2015 roku Mark Zuckerberg przy okazji deklaracji dotyczącej rozszerzenia zasięgu usługi darmowego Internetu na Europę bronił się przed tymi zarzutami stwierdzając, że "możliwość korzystania nawet z niewielkiej części zasobów Sieci jest i tak lepsza niż całkowity brak dostępu do Internetu".

Na blogu Facebooka pojawił się jednak właśnie wpis, z którego wynika, że wspomniana krytyka odniosła w pewnym zakresie pozytywny skutek: projekt zostanie otwarty dla wszystkich deweloperów. To zaś oznacza, że dostępne darmowe zasoby szybko powinny się znacząco zwiększyć.

Deweloperzy chcąc dołączyć do platformy muszą zastosować się do kilku wymogów. Np. nie będą mogli oferować usług wymagających wysokiej przepustowości łącza.