Facebook f8 - Mark Zuckerberg przedstawia nowe funkcje

Twórca Facebooka, Mark Zuckerberg, zaprezentował dziś nowe funkcje w serwisie. Jedną z nich jest Timeline - oś czasu na której wyświetli się historia twojego życia. To dodatkowa tablica pokazująca wydarzenia, wpisy, zdjęcia, filmy i polubienia zaznaczone na Facebooku.

Konferencja dla programistów Facebook f8 w plotkarskich serwisach porównywana była do prezentacji przycisku "Lubię to!". Zapowiadano niezwykłe nowości mające zatrzymać pościg rozwijającego się Google Plusa.

I rzeczywiście, Facebook naprawdę się zmieni. Jedną z usług, opisywanych jako przełomowe, jest Timeline. Funkcja ta w założeniu ma być nowym sposobem na pokazanie światu swojego życia. To taki, ciekawy pod względem grafiki, profil, w którym opublikowane zostaną zdjęcia, filmy, a także ważne wydarzenia i wpisy wstawione na FB. Oczywiśćie użytkownik będzie mógł zdecydować, które informacje powinny pojawić się na tej stronie.

Timeline ma pomóc w przeglądaniu starszych informacji, które znikały jak dotąd w profilowym wallu. Oto jak wygląda to na oficjalnej prezentacji:

Kolejne nowości dotyczą informowania znajomych. Jak dotąd wpisy, zdjęcia czy multimedia można było polubić lub udostępnić innym. Teraz sami będziecie mogli "zaprogramować" odpowiednie przyciski (np. "przeczytałem", "obejrzałem"), dzięki czemu nie będzie już trzeba zastanawiać się czy "lajk" rzeczywiście będzie odpowiedni.

Facebook w ogóle stawia na bardziej rzeczywisty sposób kontaktowania się znajomych. Udostępniona zostanie funkcja wspólnego słuchania muzyki, a także oglądania wideo. Na razie w Polsce mogą być z tym jednak pewne kłopoty, bo Facebook postanowił wprowadzić tę usługę we współpracy z Hulu, Netflixem i Spotify - trzema popularnymi w USA serwisami audio/wideo, które nie mają swojej polskiej odsłony.

Niektóre zmiany do Polski wprowadzone zostaną z opóźnieniem. Jednak już dziś możliwe jest zapisane się na testy usługi Timeline. Zmianie w polskiej wersji uległy też najważniejsze elementy GUI.

Facebook - Google Plus 2:1... A może Mark Zuckerberg trochę jednak przesadził z natężeniem nowych funkcji? Pojawiają się komentarze, że niedługo Facebook zacznie przypominać bardziej system operacyjny, a nie prosty i wygodny serwis do kontaktowania się z przyjaciółmi.