Facebook i drony: Mark Zuckerberg zdradza dalsze plany

Drugiego dnia konferencji F8 firma Marka Zuckerberga zdradziła nieco planów dotyczących dronów. Facebook nie porzucił pomysłu wykorzystania pojazdów typu UAV, które będą służyły dostarczaniu globalnej sieci do rejonów, gdzie nie dotarły jeszcze konwencjonalne łącza internetowe.

Facebook poważnie podchodzi do inicjatywy internet.org, do której zapisał się jeszcze w 2013 roku. W ramach tego projektu firma Marka Zuckerberga współpracuje z takimi markami jak Samsung, Qualcomm, i Microsoft. Facebook zobowiązał się brać udział w projekcie, którego celem jest dostarczenia łącza internetowego pięciu miliardom ludzi na Ziemi.

W tym przedsięwzięciu mają pomóc drony stworzone dzięki przejęciu przez największy serwis społecznościowy świata firmy Ascenta w zeszłym roku. Jest to odpowiedź na pomysł Google, który chce dostaczać internet z wykorzystaniem balonów w projekcie Loon.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Jakiego drona kupić? Przegląd dronów 2023
Facebook i drony: Mark Zuckerberg zdradza dalsze plany

Drony Facebooka będą dostarczać internet

Pojedynczy UAV Facebooka będący częścią budowanej floty ma nosić nazwę Aquila. Statki nie będą przypominały zabawek nazywanych dronami, które można kupić w sklepie i przymocować do nich kamerkę. Aquila ma mieć możliwość pozostawania w powietrzu przez nawet 3 miesiące dzięki niskiej wadze. Dron Aquila od Facebooka ma dostarczać użytkownikom internet z wysokości 2-3 tys. metrów.

Facebook czeka jeszcze z wypuszczeniem pierwszych maszyn w powietrze. Testy mają rozpocząć się w to lato, ale projekt jest długoterminowy. Wdrożenie komercyjne ma nastąpić dopiero za kilka lat, a projekt może w dodatku okazać się bardzo kosztowny. Facebook szuka partnerów, którzy zdecydowaliby się użyczyć dronom Aquila swojej technologii.

źródło: businessinsider.com