Facebook i legalne dzielenie się plikami muzycznymi? PSL mówi TAK!

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło w Sejmie trzy projekty ustaw. Jeden z nich bezpośrednio wiąże się z burzą wokół kontrowersyjnego porozumienia ACTA i dotyczy zmian w prawie autorskim.

Pierwszy złożony przez Polskie Stronnictwo Ludowe projekt dotyczy prawa telekomunikacyjnego, a konkretnie okresu przechowywania bilingów. Ludowcy postulują, aby obecny 2-letni okres został zmniejszony do sześciu miesięcy.

Drugi projekt dotyczy zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. Mowa tutaj m.in. o stworzeniu możliwości przeniesieniu części spraw, które nie wymagają osobistego stawiennictwa stron do jednostek, które są mniej obciążone.

Nas najbardziej jednak interesuje projekt trzeci, który stanowi pewną odpowiedź na oczekiwania osób protestujących przeciwko kontrowersyjnemu porozumieniu ACTA. Dotyczy on bowiem zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. O co chodzi PSL? O stworzenie internautom możliwości swobodnego i legalnego korzystania z plików (np. muzycznych, czy filmowych), który to przywilej ma być ograniczony do określonego kręgu osób. Oznaczać to więc np. może, że możliwe byłoby dzielenie się plikami pomiędzy znajomymi na Facebooku.

W uzasadnieniu proponowanej nowelizacji PSL pisze, że:

"...nowelizacja jest potrzebna ze względu na zmieniające się możliwości komunikowania się, w tym za pośrednictwem internetu, a także rozwojem mediów społecznościowych."

Polecamy:

ACTA: cenzura internetu wprowadzana po cichu?

Donald Tusk: umowa handlowa ACTA nie będzie ratyfikowana, jeżeli...

USA nie będzie ratyfikować ACTA

___________

Co sądzicie o "facebookowej" propozycji PSL? Czy ma ona szansę przejść przez sejmowe "młyny"?