Facebook - jak chronić swoją prywatność?

Jesteś członkiem społeczności gromadzącej się w serwisie społecznościowym Facebook. Nie chcesz, aby niepowołane osoby dostawały się do twoich prywatnych informacji. Musisz więc zadbać o ochronę swojej prywatności. Ale jak to zrobić?

Dokonując kilku prostych zmiań w ustawieniach swojego profilu, możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Poniżej zamieszczamy szczegółową instrukcję, jak to zrobić.

1. Kliknij pole Konto | Ustawienia prywatności w prawym górnym narożniku witryny. Teraz kliknij polecenie Szukaj i ustaw, komu wolno znajdować twój profil za pomocą funkcji wyszukiwania. Domyślnie jesteś widoczny dla wszystkich internautów. Tymczasem możesz wybrać opcję Znajomi znajomych w rubryce Wyniki wyszukiwania na Facebooku, aby być widocznym tylko dla swoich znajomych i ich znajomych.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Jak aktywować 5 GHz Wi-Fi w Twoim komputerze

2. Powinieneś usunąć pole wyboru Zezwól w rubryce Wyniki publicznego wyszukiwania. W ten sposób uniemożliwisz znajdowanie swojego profilu za pomocą serwisu Google i innych wyszukiwarek. Wprawdzie portale publiczne są raczej skromne, jednak i tak mogą zdradzić o tobie więcej, niż byś chciał.

3. Kliknij ponownie pole Konto | Ustawienia prywatności w prawym górnym narożniku. Teraz kliknij polecenie Informacje kontaktowe. W tej sekcji ustawisz, dla kogo (Wszyscy, Znajomi znajomych lub wręcz Tylko znajomi) będą widoczne określone dane osobowe. I tak na przykład możesz udostępniać swój adres i telefon tylko znajomym. Jeśli do twojej skrzynki pocztowej będą trafiały niepożądane wiadomości lub zawierające reklamę, możesz tu ustawić, aby mogli pisać ci tylko Znajomi znajomych lub Tylko znajomi. Jeżeli zechcesz ograniczyć daną informację dla kilku określonych osób, kliknij przycisk w danym wierszu, wskaż polecenie Dostosuj, zaznacz opcję Określone osoby w polu listy Te osoby, wpisz nazwy osób i potwierdź przyciskiem Zapisz ustawienie.

4. Zmniejsz liczbę zdarzeń, które mogą zainicjować wysyłkę korespondencji na twój adres. W przeciwnym razie Facebook będzie zaopatrywał cię w powiadomienia kilka razy dziennie. Kliknij więc pole Konto | Ustawienia konta. Przeskocz na kartę Powiadomienia. Następnie usuń zaznaczenie pól wyboru przy tych zdarzeniach, o których nie chcesz być informowany.

5. Największe wątpliwości budzi funkcja wstawiania twojego zdjęcia w ogłoszeniach, które reklamują określone produkty w profilach twoich znajomych. Kryje się za tym dość prosta, lecz skuteczna idea - wizerunek znajomego sprawia, że komercyjna reklama wygląda jak rekomendacja od kogoś, kogo znasz. Tę tzw. reklamę środowiskową możesz wyłączyć, klikając kolejno pole Konto | Ustawienia konta. Przeskocz następnie na kartę Reklamy na Facebooku. Ustaw opcję Nikt w polu listy Zezwól reklamom na stronach platformy na wyświetlanie informacji o mnie tylko następującym osobom i tę samą opcję w polu listy Pokaż moją aktywność w społeczności portalu w Reklamach Facebooka tylko następującym osobom. W obu wypadkach potwierdź przyciskiem Zapisz zmiany.

6. Użytkownik, który zezwolił na dostęp do adresów na koncie e-mail poprzez funkcję Szukaj znajomych, może tego później żałować. Facebook kolekcjonuje systematycznie dane i wykorzystuje je później np. w celach reklamowych.

Jednak nie ma powodu do obaw. Możesz w każdej chwili usunąć dane kontaktowe osób, które nie należą do społeczności Facebook. Zaloguj się w tym celu na koncie Facebooka, po czym przywołaj adres internetowy www.facebook.com/contact_importer/remove_uploads.php. Kliknięciem przycisku Usuń możesz usunąć dane swoich zewnętrznych kontaktów.

Porady pokrewne:

Pierwsze kroki w Facebooku

Facebook - wspólne zainteresowania & członkostwo w grupach

Facebook - jak się zachowywać, aby nie zaszkodzić sobie i innym?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: