Facebook kupi dużą firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Poprawa wizerunku?

Ostatni gigantyczny wyciek danych użytkowników Facebooka dobitnie udowadnia, że społecznościówka Marka Zuckerberga pilnie potrzebuje pomocy specjalistów. Jak donosi serwis The Information, może być nią przejęcie dużej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Facebook. Fot. Pixabay

Według doniesień The Information, plany kupna jednego z dużych graczy z sektora cyberbezpieczeństwa przez Facebooka nabrały podobno rozpędu. Na razie nie ujawniono choćby jednej wskazówki, która mogłaby sugerować o jaką firmę dokładnie chodzi. Sprawa ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Pewne jest, że najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie złożył już oferty co najmniej kilku producentom takich rozwiązań. Chodzi głównie o systemy, które dałoby się zintegrować z istniejącymi usługami, przy zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa dla kont użytkowników i sygnalizowaniu wszelkich prób ataków hakerskich.

Takie kroki są Facebookowi potrzebne. Od ostatniego poważnego incydentu, w którym na szwank wystawiono dane 29 mln użytkowników serwisu, nie minął nawet miesiąc. Biorąc pod uwagę poprzedni skandal z udziałem Cambridge Analytica, reputacja społecznościówki jest coraz gorsza.

Niezależnie od efektu końcowego, Mark Zuckerberg musi mieć na uwadze poprawę wizerunku. Odzyskanie zaufania użytkowników nie będzie takie proste. Poza kwestią bezpieczeństwa problemem wydaje się bowiem model biznesowy, w którym to nasze dane są głównym towarem, cennym zarówno dla Facebooka, jak i samych cyberprzestępców.