Facebook kupił Face.com. Niby świetnie, ale...

Facebook oficjalnie poinformował o zakupie izraelskiego startupu Face.com, który specjalizuje się w technologii rozpoznawania twarzy.


Startup Face.com powstał w 2007 roku i oferuje technologię pozwalającą na rozpoznawanie twarzy i automatyczne tagowanie osób znajdujących się na zdjęciach. Właśnie okazało się, że pojawiające się od kilku tygodni niepotwierdzone doniesienia na temat planowanego przejęcia firmy przez Facebooka były prawdziwe.

Warunki transakcji niestety nie są znane. Według szacunków agencji Reuters powinny one jednak zamknąć się kwotą 55-60 milionów dolarów.

Fotograficzna platforma Facebooka

Warto przy tej okazji przypomnieć, że największy serwis społecznościowy na świecie zakupił w kwietniu za miliard dolarów firmę Instagram, która oferuje aplikację mobilną do robienia zdjęć i dzielenia się nimi w sieci. Jest ona bardzo popularna wśród użytkowników iPhone'a, do których mogli także niedawno dołączyć właściciele smartfonów z Androidem.

Problem z prywatnością

Organizacja Privacy International ostrzega jednak przed, jak to określiła, "potencjalnymi pułapkami technologii".

"Facebook jest obecnie w trakcie budowy największej i najdokładniejszej bazy rozpoznanych twarzy na świecie. Z wielką mocą przychodzi jednak wielka odpowiedzialność. Mamy nadzieję, że zostaną zachowane wielkie środki ostrożności i będziemy mieli okazję przekonać się, w jaki sposób dane te są przechowywane i kto ma do nich dostęp" - powiedziała Emma Draper z Privacy International.

Trudno nie zgodzić się z tymi argumentami. Facebook to bowiem przecież coraz większa baza informacyjna zawierająca dane setek milionów osób, która, jak widać po poczynionych inwestycjach, staje się jeszcze bardziej szczegółowa...