Facebook kupił patenty od IBM-a

Facebook potwierdził w amerykańskich mediach, że zakupił patenty firmy IBM dotyczące oprogramowania oraz technologi sieciowych. Nie wiadomo dokładnie, ile patentów nabył i za jaką cenę, ale mówi się, że mają one pomóc w przypadku oskarżeń o naruszenie własności intelektualnej innych firm.

Facebook

NYTimes.com doniósł, że Facebook potwierdził zakup patentów dotyczących oprogramowania i technologii sieciowych. Serwis społecznościowy nie podał ich liczby, ani kwoty, którą na nie przeznaczył. Serwis Bloomberg donosi jednak, że Facebook kupił 750 patentów firmy IBM.

Nowy nabytek Facebooka może pomóc mu w przypadku procesów sądowych o naruszenie patentów innych firm. Niedawno spotkał się on z takim oskarżeniem ze strony Yahoo!, które mogło liczyć na to, że serwis społecznościowy będzie starał się szybko załagodzić tę kwestię. Nowe patenty w ręku Facebooka mogą mu pomóc w tej i innych sprawach.

Zobacz również:

  • Facebook - jak usunąć konto?
  • Mobil(e)izacja. O ewolucji, stagnacji i przyszłości smartfonów

IBM ma jeden z największych portfeli patentów. Od dziewiętnastu lat, co roku, uzyskuje on najwięcej patentów wśród firm z branży IT. Ostatnimi czasy prowadzi jednak również ich sprzedaż. Google kupiło ponad 2 000 patentów IBM-a w roku 2011. Firma ta, podobnie jak Facebook, jest jeszcze stosunkowo młoda i nie ma ich tylu, co np. Microsoft, Yahoo! lub IBM.

Dla użytkowników lepiej byłoby, gdyby firmy walczyły swoimi ofertami, ale patentowe batalie są już częścią świata nowoczesnych technologii. Dlatego też, młode firmy muszą się zbroić, by nie stanowić łatwego celu dla konkurencji.