Facebook kupuje firmę, która stworzyła okulary Oculus Rift. Za 2 miliardy USD

Facebook za 2 miliardy dolarów kupi firmę Oculus VR, która znana jest graczom głównie dzięki pozwalającym na zagłębienie się w wirtualnej rzeczywistości okularom Oculus Rift.

Firma Oculus VR zajmuje się pracami nad wirtualną rzeczywistością, natomiast jej najbardziej znanym produktem są przeznaczone przede wszystkim dla graczy okulary Oculus Rift, których przedsprzedaż została uruchomiona kilka dni temu. Dosłownie kilka godzin temu dowiedzieliśmy się natomiast, że wspomniana firma zostanie przejęta przez Facebooka. Transakcja opiewa na 2 miliardy dolarów, które zostaną wypłacone w gotówce oraz akcjach firmy Marka Zuckerberga.

"Naszą misją jest stworzenie świata bardziej otwartego i połączonego. W ciągu ostatnich kilku lat oznaczało to przede wszystkim tworzenie aplikacji mobilnych, które pomagają dzielić się z ludźmi, na których Ci zależy. Wciąż mamy wiele do zrobienia na rynku mobilnym, ale w tym momencie czujemy, że jesteśmy w miejscu, w którym możemy zacząć skupiać się na kolejnych platformach zapewniających użytkownikom bardziej przydatne, zabawne i osobiste doświadczenia.

Zobacz również:

  • Twitter zakazuje udostępniania osobistych zdjęć i filmów
  • Takich cen jeszcze nie było. Świąteczna Wyprzedaż gier w polskich sklepach

I tutaj właśnie wkracza Oculus. Firma ta tworzy wirtualną rzeczywistość za pośrednictwem zestawu Oculus Rift. Kiedy go założysz wejdziesz w całkowicie wciągające środowisko generowane przez komputer, takie jak gra, film, czy jakieś miejsce gdzieś daleko. Niesamowite w tej technologii jest to, że czujesz się jakbyś rzeczywiście był w innym miejscu z innymi ludźmi. Ludzie którzy tego spróbowali twierdzą, że jest to coś innego od wszystkiego czego doświadczyli w życiu" - napisał w wydanym oświadczeniu Mark Zuckerberg.

Zapowiedział też jednocześnie, że zastosowanie okularów Oculus Rift wykroczy w przyszłości poza gry podając przykłady takie jak prowadzenie lekcji z uczniami rozsianymi po całym świecie, czy wirtualne konsultacje z lekarzem "twarzą w twarz".

Z kolei w wydanym przez Oculus VR oświadczeniu możemy przeczytać, że początkowo użytkownicy nie zobaczą efektów współpracy z Facebookiem, na które po prostu będą musieli trochę poczekać. Firma podkreśliła, że najważniejsze dla niej jest to, iż Facebook, a w szczególności Zuckerberg, rozumie jej potencjał i wie jak go wesprzeć.

Transakcja powinna zostać sfinalizowana w II kwartale 2014 roku.