Facebook ma prawo być wkurzony na Apple. Zgadniesz ile stracił w 2021 roku?

Do sieci trafiły dane sugerujące ile Facebook stracił po wdrożeniu przez Apple nowych zabezpieczeń ograniczających możliwość śledzenia użytkowników.

Rok 2021 Facebook nie zapamięta zbyt dobrze. Wszystko to związane jest ze sporymi zmianami, które wdrożyła firma Apple. Gigant z Cupertino opracował i wdrożył nowe rozwiązanie, które skutecznie ograniczyło możliwość śledzenia użytkowników sprzętu z logo nadgryzionego jabłka w sieci. Implementacja systemu nieśledzenia użytkowników to kolejny krok w celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony prywatności użytkowników w sieci.

Facebook w AppStore
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Facebook w AppStore

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Od początku przeciwko temu rozwiązaniu był Facebook, który jak powszechnie wiadomo żyje z gromadzenia i przetwarzania danych o swoich użytkownikach. Firma wielokrotnie publicznie wypowiadała się negatywnie na temat kroków wdrożonych przez Apple.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

Do sieci trafiły właśnie nowe wyniki finansowe, które pokazują ile pieniędzy Facebook stracił na wprowadzeniu przez Apple nowych rozwiązań zapobiegających śledzeniu użytkowników.

Zastanawiacie się o ile pieniędzy Facebook jest w plecy? Potrzymamy was jeszcze chwilę w niepewności.

Facebook mocno oberwał po wdrożeniu funkcji App Tracking Transparency. Opcja ta pojawiła się jako aktualizacja na początku 2021 roku.

Po instalacji aktualizacji iOS użytkownik może wyłączyć śledzenie przez aplikacje firm trzech. Dodatkowo opcja ta jest domyślnie uruchomiona.

Facebook już w lipcu 2021 roku informował, że przez App Tracking Transaprency straci mnóstwo pieniędzy. Firma wiedziała co robi. Z dnia na dzień okazało się, że Facebook przestał zarabiać na użytkownikach urządzeń z iOS oraz iPadOS.

Dyrektor finansowy Metą - Dave Wehner podczas środowej rozmowy z inwestorami poinformował, że firma na wprowadzeniu App Tracking Transparency straciła w 2021 roku kwotę co najmniej 10 miliardów dolarów! Dodatkowo kwota ta będzie rosnąć w przyszłości. Jeżeli firma nie znajdzie sposobu, który pozwoli na obejście wymogów firmy Apple, grozi jej kryzys finansowy.

Meta ostrożnie podchodzi do prognoz na 2022 rok i zakłada straty. Związane są one z App Tracking Transparency, zerwanymi łańcuchami dostaw oraz zmianą sposobu użytkowania Facebooka przez użytkowników i reklamodawców. Tutaj firma odczuwa sporą konkurencję postaci rosnącego w siłę TikToka.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: