Facebook manipulował postami 70 tysięcy użytkowników

Jak się okazuje, gdy użytkownik publikuje coś na swej facebookowej osi czasu, administratorzy mogą to edytować i zmieniać. Wypłynęły dowody na manipulację postami aż 70 tysięcy osób!

Akcja ta była eskperymentem, który miał miejsce pomiędzy 11 a 18 czerwca 2012 roku. Facebook postanowił przeanalizować, czy emocjonalne posty są w stanie wpłynąć na innych użytkowników. Szczegółów tych "poprawek" nie ujawniono, wiadomo jednak, że wpisy były "sekretnie zmanipulowane", aby niosły ze sobą większy ładunek emocjonalny. Ponoć eksperyment zakończył się sukcesem i wykazał, że pełne emocji posty mogą wpływać na to, co publikują na swojej tablicy znajomi. Informacje te zostały ujawnione przez czasopismo naukowe Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) , mające swoją witrynę internetową, na której znalazł się pełen raport w tej sprawie.

Choć eksperyment przebiegał bez wiedzy użytkowników, Facebook tłumaczy, że nie zostały złamane warunki użytkowania. Powód? Sama treść wpisu nie była zmieniana na tablicy użytkownika, a zmodyfikowana wersja ukazywała się tylko w strumieniu wiadomości po prawej stronie. Tak czy owak wiadomo od teraz, że wszystko to, co się wpisuje, może zostać zmodyfikowane w celu przeprowadzenia jakiegoś eksperymentu. Oczywiście bez wiedzy i zgody użytkownika. Otwiera to szerokie pole do manipulacji i przekłamań, o których sam użytkownik nie będzie mieć pojęcia.