Facebook manipulował postami 70 tysięcy użytkowników

Jak się okazuje, gdy użytkownik publikuje coś na swej facebookowej osi czasu, administratorzy mogą to edytować i zmieniać. Wypłynęły dowody na manipulację postami aż 70 tysięcy osób!

Akcja ta była eskperymentem, który miał miejsce pomiędzy 11 a 18 czerwca 2012 roku. Facebook postanowił przeanalizować, czy emocjonalne posty są w stanie wpłynąć na innych użytkowników. Szczegółów tych "poprawek" nie ujawniono, wiadomo jednak, że wpisy były "sekretnie zmanipulowane", aby niosły ze sobą większy ładunek emocjonalny. Ponoć eksperyment zakończył się sukcesem i wykazał, że pełne emocji posty mogą wpływać na to, co publikują na swojej tablicy znajomi. Informacje te zostały ujawnione przez czasopismo naukowe Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) , mające swoją witrynę internetową, na której znalazł się pełen raport w tej sprawie.

Facebook manipulował postami 70 tysięcy użytkowników

Choć eksperyment przebiegał bez wiedzy użytkowników, Facebook tłumaczy, że nie zostały złamane warunki użytkowania. Powód? Sama treść wpisu nie była zmieniana na tablicy użytkownika, a zmodyfikowana wersja ukazywała się tylko w strumieniu wiadomości po prawej stronie. Tak czy owak wiadomo od teraz, że wszystko to, co się wpisuje, może zostać zmodyfikowane w celu przeprowadzenia jakiegoś eksperymentu. Oczywiście bez wiedzy i zgody użytkownika. Otwiera to szerokie pole do manipulacji i przekłamań, o których sam użytkownik nie będzie mieć pojęcia.