Facebook musiał usunąć dane polskiego obywatela. To ważna decyzja GIODO

GIODO wydał nakaz usunięcia danych pewnego Polaka z Facebooka. Co najważniejsze, został on skierowany do polskiej spółki amerykańskiego giganta i był skuteczny.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydał decyzję skierowaną do polskiej spółki Facebook Poland, w której nakazywał usunięcie danych pewnego polskiego obywatela. To szalenie ważne wydarzenie, które pokazuje, że nie jesteśmy bezbronni wobec potężnych firm IT zza oceanu i mamy możliwość walczenia o usunięcie naszych danych, które są publikowane bez naszej zgody.

Jak do tego doszło?

Do GIODO wpłynęła skarga polskiego obywatela, którego dane osobowe znalazły się bez jego zgody na serwerach Facebooka. Chodziło o fotokopie akt śledztwa, w którym miał on status pokrzywdzonego.

Zobacz również:

  • W Messengerze podzielisz rachunek ze znajomymi!
  • Włochy chcą ukarać Apple i Google. Jakiej kwoty oczekują od firm?
  • iPhone'y pracowników Departamentu Stanu USA zhakowane!

GIODO badając sprawę natrafił na poważne przeszkody:

- w Polsce działa spółka Facebook Poland, która nie jest administratorem danych osobowych

- administratorem danych osobowych jest Facebook Ireland Ltd. z siedzibą w Dublinie

Problematyczne więc było ustalenie, czy istnieje możliwość sięgnięcia po środki prawne wobec internetowego giganta zza oceanu. GIODO postanowił jednak w wydanej decyzji powołać się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który odnosił się do hiszpańskiego oddziału Google i wprowadzał "prawo do bycia zapomnianym". Najważniejszym jego elementem było stwierdzenie przez sąd, że możliwe jest zastosowanie miejscowego prawa związanego z ochroną prywatności wobec przedsiębiorstwa prowadzącego w danym kraju działalność, która jest nierozerwalnie związana z działalnością administratora.

Stąd też wydana decyzja GIODO nie była skierowana do spółki z USA, czy z Irlandii, co zawsze rodzić może poważne problemy, lecz polskiej spółki Facebook Poland.

Co na to Facebook?

Facebook wydał oświadczenie, w którym poinformował o zastosowaniu się do decyzji GIODO. Podkreślił też jednak jednocześnie, że w Unii Europejskiej przetwarzaniem danych zajmuje się jedynie irlandzki oddział i dodał, że obecnie jest w kontakcie z GIODO i "wyjaśnia sprawę".