Facebook ogłasza trzeci Puchar Hakerów

Serwis społecznościowy definiuje termin haker, jako programistę, który odkrywa szczegóły działania różnych programowalnych systemów i szuka sposobu na rozszerzenie ich możliwości. Puchar Hakerów stanowi więc zawody dla programistów, a nie cyberprzestępców, jak można wnioskować z jego nazwy.

Hacker Cup

To już trzecia edycja Hacker Cup, czyli Pucharu Hakerów. Facebook na stronie informacyjnej podaje, że całe zawody będą składały się z kwalifikacji, trzech rund online oraz rundy finałowej, która odbędzie się w kalifornijskiej siedzibie Facebooka. Kwalifikacje rozpoczną się 28 stycznia, a finał 27 marca. Weźmie w nim udział 25 najlepszych uczestników wyłonionych na wcześniejszych etapach.

Konkurs Facebooka będzie się składał z coraz trudniejszych zestawów problemów do rozwiązania dla programistów. Punkty przyznawane będą za trafność rozwiązań i szybkość ich przygotowywania. Do każdego zadania dołączone zostaną dane oraz wyjaśnienie problemu. Uczestnicy mają prawo do korzystania z dowolnego języku programowania, różnych bibliotek, a nawet kompletnych programów.

W zeszłym roku Puchar Hakerów odbył się z pewnymi problemami. Niektórzy użytkownicy serwisu Quora narzekali, że procedury zawodów były niejasne, a czasem sprzeczne same ze sobą. Facebook poprawił zasady w dalszej części konkursu. Zwycięzca Hacker Cup otrzyma w tym roku 5 000 dolarów oraz tytuł Mistrza Świata. Za drugie miejsce przysługują 2 000, za trzecie 1 000, a pozostali finaliści dostaną 100 dolarów.